Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր Մոսկվայում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին: Վարչապետի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, ՀՀ ԿԱ առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Հովհաննես Հովսեփյանը, ՀՀ միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարի տեղակալ Սուրեն Կարայանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Նախ կայացել է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը՝ նեղ կազմով, որին հաջորդել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը՝ ընդլայնված կազմով: Կառավարությունների ղեկավարները քննարկել են Եվրասիական տնտեսական միության ընթացիկ օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Հատկապես կարևորվել է ԵԱՏՄ-Չինաստան ձևաչափում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ երկխոսության և տնտեսական համագործակցությունը նոր մակարդակի հասցնելու հարցը: Նիստի ավարտին ստորագրվել են մի շարք որոշումներ՝ աշխատանքային ընթացակարգերով:
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը զրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ: Դմիտրի Մեդվեդևի առաջարկով, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստը կկայանա Երևանում՝ 2016թ. մայիսի 20-ին:

Премьер-министр Армении Овик Абрамян в Москве принял участие в заседании межправительственного совета ЕАЭС. В составе возглавляемой премьер-министром делегации вице-премьер, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян, председатель комитета по госдоходам Ованес Овсепян, замминистра иностранных дел Шаварш Кочарян, другие официальные лица.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе правительства, вначале состоялось заседание в узком кругу, затем в расширенном составе.
Главы правительств обсудили широкий круг вопросов, касающихся повестки ЕАЭС, в частности, вопрос расширения сотрудничества с Китаем. По итогам заседания принят ряд решений.
В рамках заседания состоялась беседа премьер-министра Овика Абрамяна с российским коллегой Дмитрием Медведевым. По предложению премьер-министра России следующее заседание евразийского межправительственного совета состоится 20 мая 2016 г в Ереване.