Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր Մոսկվայում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին: Վարչապետի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, ՀՀ ԿԱ առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Հովհաննես Հովսեփյանը, ՀՀ միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարի տեղակալ Սուրեն Կարայանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Նախ կայացել է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը՝ նեղ կազմով, որին հաջորդել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը՝ ընդլայնված կազմով: Կառավարությունների ղեկավարները քննարկել են Եվրասիական տնտեսական միության ընթացիկ օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Հատկապես կարևորվել է ԵԱՏՄ-Չինաստան ձևաչափում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ երկխոսության և տնտեսական համագործակցությունը նոր մակարդակի հասցնելու հարցը: Նիստի ավարտին ստորագրվել են մի շարք որոշումներ՝ աշխատանքային ընթացակարգերով:
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը զրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ: Դմիտրի Մեդվեդևի առաջարկով, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստը կկայանա Երևանում՝ 2016թ. մայիսի 20-ին:

The delegation led by Abrahamyan was comprised of Armenian Deputy PM, Minister of International Economic Integration and Reforms Vache Gabrielyan,  Chairman of the Armenian State Revenue Committee (SRC) Hovhannes Hovsepyan, Minister of International Economic Integration and Reforms Suren Karayan, Armenian Deputy FM Shavarsh Kocharyan and other dignitaries.
First, the meeting of the prime ministers of the EAEU member-states took place in a restricted format, this being followed by the Eurasian Intergovernmental Council meeting in an extended format.
The PMs discussed a wide range of issues on the current agenda of the EAEU. Special attention was attached to the issue of taking the dialogue and economic cooperation in the EAEU-China format to a new level. By the end of the meeting, a number of decisions were signed.
On the sidelines of the Eurasian Intergovernmental Council meeting, Armenian PM Hovik Abrahamyan talked to his Russian counterpart Dmitry Medvedev. Upon the latter’s proposal, the next meeting of the Eurasian Intergovernmental Council will be held in Yerevan on 20 May 2016.