Ադրբեջանի հանցագործ սադրանքը ցույց է տալիս, որ այդ երկիրն իրեն դուրս է դնում միջազգային իրավունքից, մերժում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների, ինչպես նաեւ միջազգային հանրության՝ ուժի չկիրառմանը եւ վստահության ամրապնդման միջոցներին ուղղված կոչերը: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 19-ին, Մոսկվայում, «Միջխորհրդարանական համագործակցությունն ի շահ 21-րդ դարում Եվրասիական տարածաշրջանի երկրների համատեղ բարեկեցության» խորագիրը կրող Եվրասիայի երկրների խորհրդարանների ղեկավարների առաջին համաժողովի ժամանակ իր ելույթում նշել է աշխատանքային այցով ՌԴ-ում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Շարմազանովն իր ելույթում, մասնավորապես, ընդգծել է.
«Հարգարժան ներկաներ, մեր հանդիպումը տեղի է ունենում անվտանգության մի շարք հիմնարար խնդիրների շուրջ եզրեր գտնելու դժվարին պայմաններում:
Կցանկանայի ձեր ուշադրությունը հրավիրել ԼՂ հակամարտության վրա, որտեղ ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերն ադրբեջանական կողմը շփման գծի ողջ երկայնքով իրականացրեց լայնածավալ սադրիչ ռազմական գործողություններ՝ կիրառելով սպառազինությունների ողջ համալիրը, այդ թվում՝ արգելված ռազմատեխնիկա, որոնք հանգեցրին բազմաթիվ զոհերի նաեւ խաղաղ բնակչության շրջանում: Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի վրա խախտում է իր իսկ կողմից ստորագրված Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի միջեւ հրադադարի եւ ռազմական գործողությունների 1994 թվականի եռակողմ անժամկետ համաձայնագիրը, ինչպես նաեւ 1995 թվականի հրադադարի ամրապնդման ռեժիմի համաձայնագիրը:
Նման հանցագործ սադրանքը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանն իրեն դուրս է դնում միջազգային իրավունքից, մերժում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների, ինչպես նաեւ միջազգային հանրության՝ ուժի չկիրառմանը եւ վստահության ամրապնդման միջոցներին ուղղված կոչերը: Հենց Ադրբեջանը՝ որպես այս լարվածության աճի նախաձեռնող, կրում է իրադրության սրման ողջ պատասխանատվությունը: Այստեղ ծայրահեղ վտանգավոր է Թուրքիայի միակողմանի, հանցագործ դիրքորոշումը, որը բացահայտորեն պաշտպանում եւ քաջալերում է նման անմարդկային գործողությունները: Այս ամենը ցույց է տալիս, որ Թուրքիան եւս շարունակում է մնալ սպառնալիքներից մեկը տարածաշրջանային կայունության համար:
Հարգելի գործընկերներ, Հայաստանի Հանրապետությունը հիմնվում է միջազգային իրավունքի համընդհանուր սկզբունքների եւ նորմերի վրա՝ առաջնայնությունը տալով հակամարտությունների դիվանագիտական մեթոդներին, հակամարտությունների եւ ճգնաժամային իրավիճակների խաղաղ կարգավորման սկզբունքին:
Ենթադրում ենք, որ մեր գործընկերներն իրենց բողոքի ձայնը կբարձրացնեն ԼՂ հակամարտության ռազմական կարգավորման դեմ: Հարկավոր է գիտակցել, որ ԼՂ ժողովուրդը նույնպիսի իրավունք ունի ապրել խաղաղ, ազատ եւ անկախ, ինչպես Եվրասիական տարածաշրջանի պետությունների քաղաքացիները: Այսպիսով, Ադրբեջանի ագրեսիային Արցախի ժողովուրդը պատասխանեց՝ No pasaran:
Մենք կոչ ենք անում բոլորին միասնական պայքար մղել խավարի, բարբարոսության եւ ատելության դեմ: Միջազգային հանրությունը պետք է համախմբի ջանքերը՝ ահաբեկչությունն ու դրանից ծնված հանգամանքներն արմատախիլ անելու համար»:

Азербайджан ставит себя вне международного права, игнорирует призывы стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и международного сообщества о неприменении силы, укреплении мер доверия. Об этом заявил вице-спикер Национального Собрания Армении  Эдуард Шармазанов, выступая на первом Совещании спикеров парламентов стран Евразии под девизом «Межпарламентское сотрудничество в интересах совместного благополучия стран Евразийского региона в XXI в».
«Наша встреча проходит в непростых условиях поиска точек соприкосновения по целому ряду фундаментальных проблем безопасности.
Хотел бы заострить внимание на проблеме Нагорного Карабаха, где в ночь с 1-го на 2-е апреля вооружённые силы Азербайджана предприняли провокационные крупномасштабные военные действия по всей протяжённости линии соприкосновения, с применением всего комплекса вооружений, в том числе запрещённой боевой техники, которые привели к многочисленным жертвам, в том числе среди мирного населения. Развязанные Азербайджаном в последние дни широкомасштабные наступательные действия против Нагорного Карабаха не только нарушают подписанные им же бессрочное трёхсторонние соглашения между Азербайджаном, Нагорным Карабахом и Арменией от 1994 года о прекращении огня и боевых действий, а также соглашения от 1995 года по укреплению режима прекращения огня», - заявил Эдуард Шармазанов.
По его словам, подобная преступная провокация демонстрирует, что Азербайджан ставит себя вне международного права, игнорирует призывы стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и международного сообщества о неприменении силы, укреплении мер доверия. «Именно Азербайджан, как инициатор этой эскалации напряжённости, несёт всю ответственность за обострение ситуации. В этой ситуации крайне опасна односторонняя, преступная позиция Турции, которая открыто поддерживает и поощряет такие бесчеловечные действия. Все это свидетельствует о том, что Турция тоже остается одной из угроз для региональной стабильности», отметил вице-спикер.
В то же время, Эдуард Шармазанов напомнил, что Республика Армения основывается на общепризнанных принципах и нормах международного права, отдавая приоритет дипломатическим методам разрешения конфликтов, принципу мирного урегулирования конфликтов и кризисных ситуаций.
«Полагаем, что наши коллеги поднимут свой голос протеста против военного решения Нагорно-Карабахского конфликта. Мы в конце концов должны осознать, что народ Нагорного Карабаха имеет такое же право жить мирно, свободно и независимо, как и граждане государств Евразийского региона.
Мы призываем все сообщества в целом к единой борьбе против тьмы, вандализма и ненависти. Мировое сообщество должно объединить свои усилия для искоренения терроризма и порождающих его обстоятельств», - заявил вице-спикер НС Армении.