Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ զենքի մատակարարման մասին նոր պայմանագրերի իրականացումը որոշ ժամանակ է պահանջում: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչով է պայմանավորված ռուսական զենքի մատակարարման ուշացումը, դեսպանն ասաց. «Գիտեք, դա ուշացում չէ, դա տեւական գործընթաց է: Դա չի նշանակոմ, որ Ռուսաստանը զենք չի մատակարարել, Ռուսաստանը Հայաստանին զենք մատակարարել է: Պարզապես նոր պայմանագրերը ինչ-որ ժամանակ են պահանջում, առաջին հերթին Հայաստանին անհրաժեշտ սպառազինությունները ընտրելու համար: Երկրորդ հերթին՝ ժամանակ է պետք անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերն ու համաձայնագրերը ավարտին հասցնելու համար: Այնպես որ ես կարծում եմ, որ ամեն բան կլինի ժամկետներում եւ նորմալ»,- հավելել է դեսպանը:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը 200 մլն դոլարի չափով վարկային համաձայնագիր են կնքել, որն օգտագործվելու է ռուսական զենք գնելու համար:

YEREVAN. - The new agreements between Russia and Armenia on arms supply require certain time, Russian Ambassador to Armenia Ivan Volinkin told Armenian News – NEWS.am Monday.
Touching on the reasons of the delay in supplying Russian weapons to Armenia, the Ambassador said: ''You know that this isn't a delay, but a continuous process. This doesn't mean that Russia hasn't supplied weapons to Armenia. We have done so, but the thing is that the new agreements first of all require certain time for the choice of weapons, which Armenia needs.'' Secondly, according to him, time is needed to carry out certain inter-agency procedures and arrangements. ''Thus I think everything will take place in due time and properly,'' the Ambassador added.
Russia and Armenia have agreed on a loan in the amount of 200 mln USD for acquiring Russian weapons, but the latter haven't yet been delivered to Armenia.