Հունիսի 18-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նիստերի փոքր դահլիճում տեղի է ունեցել խորհրդարանի պատգամավորների հանդիպումը հայտնի արեւելագետ, Մերձավոր եւ Միջին Արեւելքի երկրների քաղաքականության բնագավառում առաջատար փորձագետ Եվգենի Սատանովսկու հետ, ով նաեւ մերձավորարեւելյան տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականություն եւ տնտեսագիտություն է դասավանդում Մոսկվայի պետական համալսարանի Ասիայի եւ Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտում:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ողջունելով հյուրին՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը կարեւոր եւ օգտակար է գնահատել նմանատիպ քննարկումները եւ այցի կազմակերպման համար երախտագիտություն հայտնել Ռուսաստանի Դաշնությունում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ալբերտ Անդրյանին:
Ներածական խոսքում Եվգենի Սատանովսկին ներկայացրել է ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակը՝ համեմատականներ անցկացնելով անցած դարաշրջանում տեղի ունեցած գլոբալ եւ տարածաշրջանային փոխակերպումների միջեւ:
Այնուհետեւ պատգամավորները հարցեր են առաջադրել փորձագետին՝ կապված մերձավոր արեւելյան տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունների, ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանդեպ գերտերությունների ունեցած դիրքորոշումների, միջազգային հարաբերություններում տեղի ունեցող զարգացումների, հակամարտությունների կարգավորման գործընթացում կիրառվող սկզբունքների եւ այլ թեմաների հետ:
Հանդիպման ավարտին ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել  Եվգենի Սատանովսկուն՝ Արցախ այցելելու եւ հետաքրքիր գաղափարներով կիսվելու համար:

STEPANAKERT. - The meeting of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR/Artsakh) deputies with the orientalist and leading specialist in the area of Middle and Near East countries, Yevgeny Satanovsky took place at the Small Conference Hall of the country’s National Assembly (NA) Saturday. Mr Satanovsky is
Welcoming the guests, NA Speaker Ashot Ghoulian underscored the importance of similar discussions, considering them useful, the MFA representatives told Armenian News – NEWS.am. He also thanked the Permanent Representative of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR/Artsakh) Albert Andryan for organizing that visit.
In his opening speech, Mr Satanovsky, who is also a lecturer of Middle East region geopolitics and economics at the Institute of Asian and African Studies of Moscow State University, touched on the current geopolitical situation, drawing parallels with the global and regional changes which took place during the last century.
Thereafter the MPs asked the expert questions on the developments in the Middle East region, position of the superpowers on the Karabakh issue, developments in the international relations and principles applied in the process of conflict resolution, etc.
By the end of the meeting, the NA Speaker thanked Yevgeny Satanovsky for visiting Artsakh and sharing with his interesting ideas.