Լռության ռեժիմի խախտման հետաքննության մեխանիզմներ ստեղծելը լավ հիմք է Ղարաբաղում հակամարտության շուրջ բանակցություններ վարելու համար։ Այս մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, փոխանցում է ՏԱՍՍ–ը։
«Ղարաբաղի հարցում մեր դիրքորոշումը բոլորին հայտնի է։ Մենք ուզում ենք, որ այդ հարցը լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով։ Եվ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ որպես Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի, այն ըմբռնման եւ ջանքերի համար, որոնք դուք ցուցաբերում եք այդ հարցում»,– ասել է Սարգսյանը։
«Սակայն, ցավոք, մեկ կողմի ցանկությամբ նման հակամարտությունները չեն լուծվում։ Մենք ուրախ կլինեինք, եթե այսօր կարողանայինք առաջ շարժվել այն պայմանավորվածությունների կատարման հարցում, որոնք արդեն ձեռք ենք բերել, այսինքն՝ ստեղծել հրադադարի ռեժիմի խախտման հետաքննության մեխանիզմներ։ Դա աշխատանքային տրամադրություն կստեղծի բանակցություններ վարելու համար»,– ասել է ՀՀ նախագահը։

Creation of a mechanism for investigation into ceasefire violations provide a good basis for negotiations on Karabakh conflict, President of Armenia Serzh Sargsyan at the meeting with Russian leader Vladimir Putin, reports TASS.
“Our position on Karabakh is known. We want this issue to be resolved peacefully, and I want to thank you along with other co-chairing countries of the OSCE Minsk Group for understanding and efforts you devote to this matter,” President Sargsyan said.
Unfortunately, such conflicts are not solved with the willingness of one party only, the Armenian leader said, adding that “we would be happy if we were able today to make progress on the implementation of the agreements that we have reached, namely on creation of the mechanisms to investigate violations of ceasefire. And it will create a working mood to negotiate.”