Մեղրիի ազատ գոտին լավ նախագիծ կդառնա Հայաստանի եւ Իրանի բիզնեսի համար: Այս մասին սեպտեմբերի 16-ին լրագրողներին ասել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Հովհաննես Հովհաննիսյանը՝ ներկայացնելով «Արմենիա Էքսպո 2016» ցուցահանդեսի մանրամասները, որը հոկտեմբերի 5-8–ը կկայանա Թեհրանում։
Նրա խոսքով՝ տնտեսական գոտին կստեղծվի երկու երկրների սահմանին, եւ այնտեղ աշխատելու հնարավորությունները բաց կլինեն եւ՛ Հայաստանի, եւ՛ Իրանի ձեռնարկատերերի համար: «Այնտեղ հնարավոր կլինի արտադրության շահավետ պայմաններ ստեղծել, կարգավորել արտահանումը»,- նշել է Հովհաննիսյանը:
Ցուցահանդեսի շրջանակներում երկու երկրների բիզնեսի ներկայացուցիչների եւ պետական պաշտոնյաների հանդիպումների ընթացքում կշոշափվեն նաեւ նոր ազատ տնտեսական գոտու հեռանկարները, հավելել է նա:

Свободная зона в Мегри станет хорошим проектом для бизнеса Армении и Ирана. Об этом заявил журналистам 16 сентября замминистра экономики Армении Ованес Ованнисян, представляя детали выставки «Армения Экспо – 2016», которая пройдет в Тегеране 5 – 8 октября.
По его словам, экономическая зона будет создана на границе двух стран, и возможности работы в ней станут открытыми для предпринимателей и Армении, и Ирана. «Там можно будет на выгодных условиях создавать производство, налаживать экспорт», - отметил Ованнисян. В рамках выставки, в ходе встреч бизнеса и государственных чиновников двух стран, будут затронуты и перспективы новой СЭЗ, добавил он.