Մեղրիի ազատ գոտին լավ նախագիծ կդառնա Հայաստանի եւ Իրանի բիզնեսի համար: Այս մասին սեպտեմբերի 16-ին լրագրողներին ասել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Հովհաննես Հովհաննիսյանը՝ ներկայացնելով «Արմենիա Էքսպո 2016» ցուցահանդեսի մանրամասները, որը հոկտեմբերի 5-8–ը կկայանա Թեհրանում։
Նրա խոսքով՝ տնտեսական գոտին կստեղծվի երկու երկրների սահմանին, եւ այնտեղ աշխատելու հնարավորությունները բաց կլինեն եւ՛ Հայաստանի, եւ՛ Իրանի ձեռնարկատերերի համար: «Այնտեղ հնարավոր կլինի արտադրության շահավետ պայմաններ ստեղծել, կարգավորել արտահանումը»,- նշել է Հովհաննիսյանը:
Ցուցահանդեսի շրջանակներում երկու երկրների բիզնեսի ներկայացուցիչների եւ պետական պաշտոնյաների հանդիպումների ընթացքում կշոշափվեն նաեւ նոր ազատ տնտեսական գոտու հեռանկարները, հավելել է նա:

YEREVAN. – The Meghri Free Economic Zone will be a good project for the businesses of Armenia and Iran, noted Hovhannes Hovhannisyan, Deputy Minister of Economy of Armenia, at a press conference on Friday.
Hovhannisyan said this as he presented details on the Armenia Expo 2016 trade fair that will be held from October 5 to 8 in Tehran, the capital city of Iran.
In his words, this free economic zone will be set up on the Armenia-Iran border, and the opportunities to work there will be open to the entrepreneurs from both countries.
“It will be possible to create favorable conditions for production, to regulate exports there,” stated the Armenian deputy minister.
Hovhannes Hovhannisyan added that the prospects for a new free economic zone also will be discussed during the talks between the business representatives and state officials of the two countries, within the framework of the said trade fair.