Ապրիլյան իրադարձությունների ժամանակ մարտական հերթապահություն կատարած ուսանողները ուսման վարձի 30 տոկոս զեղչ կստանան: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 4-ին, ԱԺ հանձնաժողովներում 2017 թվական պետական բյուջեի նախագծի քննարկումների ընթացքում հայտարարել է կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը:
ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը նախարարին հարց է ուղղել՝ արդյոք տվյալներ ունի՞, թե ապրիլյան իրադարձություններին մասնակցած բուհերի քանի ուսանող ուսման վարձի զեղչ ունի:
Պատգամավորի հարցին պատասխանելիս նախարարը նշել է. «Մենք թվեր ունենք, բայց ես չեմ կարող շատ թվեր հիշել: Խնդիրը հետեւյալն է՝ ի՞նչ փաստաթղթով է հնարավոր գրանցել, որ տվյալ ուսանողը մասնակցել է չորսօրյա պատերազմին»:
Նախարարի խոսքով՝ սահմանին ամեն օր այս կամ այն աստիճանի «ապրիլյան պատերազմ» է ընթանում: «Մենք մեկ ընդհանուր սկզբունք ունենք՝ մարտական հերթապահություն կատարած ուսանողները ուսման վարձի 30 տոկոս զեղչ կստանան»,- հավելել է Լեւոն Մկրտչյանը:

Студенты, несшие боевое дежурству во время апрельских событий, получают 30% скидку с платы за учебу в Армении. Об этом заявил 4 ноября министр образования и науки Армении Левон Мкртчян в ходе слушаний в комиссиях Национального Собрания по проекту госбюджета на 2017 год.
Секретарь парламентской фракции Армянского национального конгресса Арам Манукян задал министру вопрос о том, есть ли у него данные, сколько студентов, участвовавших в апрельских событиях, имеют скидку с платы за учебу в вузах.
Отвечая на вопрос депутата, министр Мкртчян отметил: «Цифры у нас есть, но я не могу помнить много цифр. Проблема в следующем: каким документом можно зафиксировать, что данный студент участвовал в четырехдневной войне?». По словам министра, каждый день на границе идет «апрельская война» в той или иной степени. «У нас один общий принцип: студенты, несшие боевое дежурство, получают 30% скидку с платы за учебу», - добавил Левон Мкртчян.