Ապօրինի հարստացման քրեականացման  նախագիծը մենք ներկայացրել ենք այն տրամաբանությամբ, որ դառնա արդյունավետ մեխանիզմ։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 18-ին, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասել է փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանն՝ անդրադառնալով ապօրինի հարստացման քրեականացման օրինագծին։
«Դրա արդյունքում հրապարակային է լինելու գույքը եւ այդ գույքի ավելացումը, եթե  չունի բացատրություն, պետք է ենթարկվի որոշակի պատժամիջոցների, որոնք հստակ ներկայացված են»,-ասել է Վաչե Գաբրիելյանը։
Ըստ նրա, հրապարակված կարողության վերաբերյալ պետք է հաշվետվություն ներկայացվի։
Ինչ վերաբերում է  այդ օրենքի հետադարձ ուժ չունենալուն, փոխվարչապետն ասել է, որ դա իրավական  հարց է եւ իրավաբանները կարող են բացատրել՝ օրենսդրության որ դրույթի հիման վրա չի կարող ունենալ հետադարձ ուժ։

Законопроект по криминализации незаконного обогащения мы представили в той логике, чтобы он стал эффективным механизмом. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 18 ноября вице-премьер Правительства, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян.
«В  результате этого информация об имуществе и его увеличении станет публичной, если нет обоснований, то должны быть применены определенные санкции, которые четко представлены», - сказал  Габриелян.
Касаясь отсутствия обратной силы у будущего закона, вице-премьер заметил, что это юридический вопрос и только юристы могут объяснить, на основании какого положения законодательства оно не может иметь обратной силы.