Հայաստանն ու Բուրունդին կընդլայնեն իրավապայմանագրային դաշտը: Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Մադագասկարի մայրաքաղաքում ընթացող ՖՄԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում նոյեմբերի 24-ին հանդիպում ունեցավ Բուրունդիի արտաքին գործերի եւ տարածաշրջանային համագործակցության նախարար Էյմե Ալան Նյամիտվեի հետ:
Նախարարները ջերմությամբ վերհիշեցին անցած տարի Երեւանում ՖՄԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում կայացած հանդիպումը: Կողմերը քննարկեցին այդ հանդիպմանը ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը:
Կարեւորվեց իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, առեւտրատնտեսական, կրթական եւ մշակութային բնագավառներում համագործակցության զարգացումը: Կողմերը նաեւ մտքեր փոխանակեցին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության օրակարգային հարցերի շուրջ։
Հանդիպման ավարտին ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր Հայաստանի ԱԳՆ-ի եւ Բուրունդիի արտաքին գործերի եւ միջազգային համագործակցության հարցերով նախարարության միջեւ:

Foreign Minister of Armenia, Edward Nalbandian, on Thursday met with Minister of External Relations and International Cooperation of Burundi, Alain Aimé Nyamitwe.
They met within the framework of the ongoing International Organisation of La Francophonie (OIF) ministerial conference in Antananarivo, the capital city of Madagascar.
The parties discussed the course of implementation of the agreements that were reached at the OIF ministerial conference which was convened last year in Yerevan, the capital city of Armenia.
Nalbandian and Nyamitwe also underscored the expansion of the bilateral legal framework, and the development of commercial, economic, educational, and cultural cooperation between the two countries.
In addition, the interlocutors exchanged views regarding the matters that are on the OIF agenda.
At the end of the talk, a memorandum of cooperation was signed between the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, and the Ministry of External Relations and International Cooperation of Burundi.