Ղարաբաղում լուրջ սրացման նոր փորձերի հավանականությունը կախված է Բաքվի ֆինանսներից, այսինքն՝ նավթի գներից։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 10-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Կովկասի  ինստիտուտի ղեկավար, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով՝ չպետք է մոռանալ, որ վերջին մի քանի տարում Ադրբեջանը սպառազինությունների վրա մոտ 20 մլրդ դոլար է ծախսել։ Այդ փորձը կրկնելու համար առնվազն պետք է, որ նման միջոցներ լինեն։ Այլ բան է, որ նավթի գների անկման պատճառով Ադրբեջանը նախկինի պես ֆինանսական այդքան անկախություն չունի։ Իսկ դա նշանակում է, որ միջազգային խաղացողներն ավելի շատ հնարավորություններ կունենան Բաքվի վրա ճնշում գործադրելու համար։  «Ինչպես ազդել Հայաստանի վրա, հասկանալի է՝ արեք, ինչ մենք ենք ասում, իսկ դրա դիմաց ֆինանսներ կամ արտոնություններ կստանաք։ Իսկ Ադրբեջանն առաջ ասում էր՝ ինձ պետք չէ, պետք լինի, ինքս կվճարեմ։ Հիմա իրավիճակը փոխվել է»,– ասաց փորձագետը։
Ինչ վերաբերում է միջնորդներին, ապա Իսկանդարյանի խոսքով՝ ակնհայտ է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ–ն արդեն մի քանի տարի է՝ փոխել է աշխատաոճը։  «Միջնորդներն արդեն մի քանի տարի չեն զբաղվում հակամարտության կարգավորման փորձերով։ Ընդհանուր առմամբ հասկանալի է, թեպետ նրանք չեն կարող այդ մասին ասել, որ այս պահին ղարաբաղյան հակամարտությունը հնարավոր չէ լուծել։ Կողմերի դիրքորոշումներն այնքան հեռու են, որ դրանք համատեղելը շատ դժվար է։ Այդ պատճառով նրանք փորձում են ոչ թե կարգավորել խնդիրը, այլ նվազագույնի հասցնել բռնությունը եւ որպես լավագույն տարբերակ՝ այն նվազեցնել։ Իսկ կարող ենք նկատել, որ էսկալացիայի աստիճանը հիմա ավելի ցածր է, քան մինչեւ 2016-ի ապրիլը»,– ասաց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։

YEREVAN. – The likelihood of new attempts at a major escalation of tension in Karabakh depends on Baku’s finances; that is, on the oil prices, Caucasus Institute Director, political scientist Alexander Iskandaryan, said at a press conference on Tuesday.
In his words, we should not forget that Azerbaijan spent close to US$20 billion on arms, in the last several years, and such resources are needed, at the least, to retry the aforesaid attempt. Due to the drop in oil prices, however, Azerbaijan no longer has as much financial independence as before; and this means that international players will have more opportunities for putting pressure on Baku.
“Now, the situation has changed,” added the analyst.
As for the Organization for Security and Co-operation in Europe Minsk Group (OSCE MG) mediators, in Iskandaryan’s words, it is apparent that the OSCE MG has changed its respective work style.
“For several years now, the mediators are not engaged in attempts to settle the [Karabakh] conflict,” noted Alexander Iskandaryan. “They are [now] trying to not settle the problem, but to minimize the violence; and as best option, to reduce it.
“And we can observe that the level of escalation [of tension] is lower now than until [early] April 2016 [when Azerbaijan had unleashed a large-scale military aggression against Nagorno-Karabakh (Artsakh)].”