Ղարաբաղում լուրջ սրացման նոր փորձերի հավանականությունը կախված է Բաքվի ֆինանսներից, այսինքն՝ նավթի գներից։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 10-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Կովկասի  ինստիտուտի ղեկավար, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով՝ չպետք է մոռանալ, որ վերջին մի քանի տարում Ադրբեջանը սպառազինությունների վրա մոտ 20 մլրդ դոլար է ծախսել։ Այդ փորձը կրկնելու համար առնվազն պետք է, որ նման միջոցներ լինեն։ Այլ բան է, որ նավթի գների անկման պատճառով Ադրբեջանը նախկինի պես ֆինանսական այդքան անկախություն չունի։ Իսկ դա նշանակում է, որ միջազգային խաղացողներն ավելի շատ հնարավորություններ կունենան Բաքվի վրա ճնշում գործադրելու համար։  «Ինչպես ազդել Հայաստանի վրա, հասկանալի է՝ արեք, ինչ մենք ենք ասում, իսկ դրա դիմաց ֆինանսներ կամ արտոնություններ կստանաք։ Իսկ Ադրբեջանն առաջ ասում էր՝ ինձ պետք չէ, պետք լինի, ինքս կվճարեմ։ Հիմա իրավիճակը փոխվել է»,– ասաց փորձագետը։
Ինչ վերաբերում է միջնորդներին, ապա Իսկանդարյանի խոսքով՝ ակնհայտ է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ–ն արդեն մի քանի տարի է՝ փոխել է աշխատաոճը։  «Միջնորդներն արդեն մի քանի տարի չեն զբաղվում հակամարտության կարգավորման փորձերով։ Ընդհանուր առմամբ հասկանալի է, թեպետ նրանք չեն կարող այդ մասին ասել, որ այս պահին ղարաբաղյան հակամարտությունը հնարավոր չէ լուծել։ Կողմերի դիրքորոշումներն այնքան հեռու են, որ դրանք համատեղելը շատ դժվար է։ Այդ պատճառով նրանք փորձում են ոչ թե կարգավորել խնդիրը, այլ նվազագույնի հասցնել բռնությունը եւ որպես լավագույն տարբերակ՝ այն նվազեցնել։ Իսկ կարող ենք նկատել, որ էսկալացիայի աստիճանը հիմա ավելի ցածր է, քան մինչեւ 2016-ի ապրիլը»,– ասաց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։

Будут ли новые попытки серьезной эскалации в Карабахе – зависит от финансов в Баку, то есть от цен на нефть. Об этом заявил на встрече с журналистами 10 января политолог, руководитель Института Кавказа Александр Искандарян.
По его словам, не нужно забывать, что за последние несколько лет Азербайджан потратил на вооружения около 20 миллиардов долларов. Для повторения такой попытки как минимум нужно, чтобы такие средства были. Другое дело, что из-за падения тех самых цен на нефть Азербайджан не является финансово столь независимым, как раньше. А значит, у международных игроков появляется больше возможностей влиять на Баку. «Как влиять на Армению, понятно: «Сделайте, как мы говорим, а взамен получите финансы или преференции». Азербайджан раньше говорил: «Не нужно мне всё это. Надо будет – я сам вам заплачу». Теперь ситуация изменилась», - добавил эксперт. Что касается посредников, то, как считает Искандарян, очевидно, что Минская группа ОБСЕ уже несколько лет как изменила стиль работы. «Посредники уже несколько лет не занимаются собственно попытками урегулирования. В целом понятно – хотя говорить они этого не могут – что урегулировать карабахский конфликт на нынешнем этапе невозможно. Позиции сторон так далеки друг от друга, что совместить их чрезвычайно сложно. Поэтому они пытаются не урегулировать конфликт, а минимизировать насилие и – как наилучший вариант – как-то его уменьшить. И можно заметить, что уровень эскалации сейчас ниже, чем был до апреля прошлого года», - отметил Александр Искандарян.