Մթնոլորտային անոմալ երևույթների հետազոտության չիլիական պետական կոմիտեն (CEFAA տեսագրության ուսումնասիրության հիման վրա հանգել է այն եզրակացության, որ 2014-ին Սանտյագոյից արևմուտք Չիլիի օդաչուներին հաջողվել է երկնքում ՉԹՕ  նկարահանել, գրում է The Huffington Post–ը։
Չճանաչված թռչող օբյեկտը ռազմական օդաչուները նկատել էին 2014- ի նոյեմբերի 11-ին՝ Չիլիի մայրաքաղաքից ոչ հեռու ափամերձ տարածքում հերթապահության ժամանակ։ Ներկայացնելով զեկույցը՝ զինվորականներից մեկը ՉԹՕ-ն ներկայացրել է որպես «հարթ, ձգված օբյեկտ՝ երկու ջերմային կենտրոններով»։
Տեսագրությունից երևում է, թե բառացիորեն դատարկությունից հայտնված օբյեկտը ինչպես է նույնքան անսպասելիորեն անհետանում ամպերում։ CEFAA-ի մասնագետները պարզել են, որ օբյեկտը ոչ թռչուն էր, ոչ էլ տիեզերական աղբի կտոր, միջատ, օդանավ, պարաշյուտ, դելտապլան կամ էլ մթնոլորտային անոմալիա։ Զեկույցն ամփոփելով՝ կոմիտեն այդ օբյեկտն անվանել է «չճանաչված», նշում է National Geographic–ը։

Государственный чилийский Комитет по исследованию аномальных явлений в атмосфере (CEFAA), входящий в состав Департамента гражданской аэронавтики под юрисдикцией местных ВВС, на основании изучения видеозаписи пришел к выводу, что летчикам Чили в 2014 году удалось заснять НЛО в небе к западу от Сантьяго, пишет The Huffington Post.
Неопознанный летающий объект был замечен военными летчиками 11 ноября 2014 года во время патрулирования прибрежного сектора неподалеку от столицы Чили. Представляя отчет, один из военных описал НЛО как «плоскую вытянутую структуру с двумя тепловыми центрами», передает Newsru.
На видеозаписи видно, как появившийся буквально из пустоты объект так же внезапно исчез в облаках. Специалисты CEFAA установили, что объект не был птицей, куском космического мусора, насекомым, самолетом, парашютистом, дельтапланом или аномалией в атмосфере. Завершая доклад, комитет назвал объект «неопознанным», отмечает National Geographic.