2016-ին ստորագրեց Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ վիզային ռեժիմի ազատականացման մասին հուշագիրը: Այս մասին նշված է Հայաստանի ԱԳՆ 2016 թվականի հաշվետվության մեջ:
Հաշվետվությունում նաեւ ասվում է.
«Հայաստանը ջանքեր գործադրեց՝ զարգացնելու ավանդական փոխշահավետ եւ բարիդրացիական հարաբերություններն Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ։ Դեկտեմբերի 21-ին կայացավ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի պաշտոնական այցը Հայաստան, որի ընթացքում ստորագրվեցին մի շարք համաձայնագրեր: Ընդունվեց ՀՀ եւ ԻԻՀ նախագահների համատեղ հայտարարություն: Նախագահները մասնակցեցին Հայաստան-Իրան գործարար համաժողովին։
Հունիսի 5-ից 6-ը ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի՝ Թեհրան պաշտոնական այցի ընթացքում ստորագրվեց Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման մասին հուշագիրը։ Հոկտեմբերի 5-ից 8-ը Թեհրանում առաջին անգամ տեղի ունեցավ «Արմենիա Էքսպո 2016» ցուցահանդեսը, որին մասնակցեց շուրջ 100 հայկական ընկերություն:
Դեկտեմբերի 4-ից 5-ը Թեհրանում անցկացվեց հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 14-րդ համատեղ նիստը: Պարբերական բնույթ կրեցին տարբեր գերատեսչությունների ղեկավարների մակարդակով փոխայցելությունները»:

YEREVAN. – Last year Armenia and Iran signed a memorandum on the liberalization of visa regime, the annual report of the Armenian Foreign Ministry says.
In general, Armenia continued its efforts to strengthen relations with Iran. President of Iran Hassan Rouhani visited Armenia in December. During the visit, several agreements were signed. The presidents of the two countries took part in Armenia - Iran business forum.
On June 5-6, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian paid an official visit to Tehran. During the visit, a memorandum was signed on the liberalization of the visa regime between the two countries.
In October Tehran for the first time hosted “Armenia Expo 2016” exhibition which was attended by about 100 Armenian companies.