Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները չեղարկելու համար դեռ վաղ է, քանի որ Ուկրաինայի արեւելքում իրավիճակը մնում է անբավարար, իսկ մինսկյան համաձայնությունների պայմանները չեն իրականացվում։ Այս մասին Վարշավա կատարած այցի ժամանակ հայտնել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, հայտնում է DW–ն։ Լեհաստանի վարչապետ Բեատա Շիդլոն աջակցել է Բեռլինի այդ դիրքորոշումը։
Մերկելը նաեւ հայտնել է, որ Լեհաստանի ղեկավարության հետ հանդիպումից առաջ հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ ու քննարկել է հակամարտությունը Դոնբասում։ Իրավիճակի վերջին էսկալացիայի ֆոնին Գերմանիայի ու Ռուսաստանի առաջնորդները հույս են հայտնել, որ շուտով մարտերը կդադարեն։ Մերկելն այդ կապակցությամբ կոչ է արել Պուտինին ազդել անջատողականների վրա։
Բեռլինում ու Մոսկվայում նաեւ համամիտ են, որ անհրաժեշտ է նոր ջանքեր գործադրել հրադադարը պահպանելու ուղղությամբ։ Այդ պայմանավորվածությունների շրջանակում Մերկելն ու Պուտինը իրենց երկրների արտգործնախարարներին կոչ են արել սերտ կապ պահպանել։

It is too early to cancel the sanctions against Russia, since the OSCE agreements are not implemented, and the situation in the eastern Ukraine remains unsatisfactory, the German Chancellor Angela Merkel said during a visit to Warsaw, reports DW. The Polish Prime Minister Beata Szydło supported the position of Berlin.
Merkel also announced, that she had a telephone conversation with Vladimir Putin before the meeting with the Polish authorities and discussed the conflict in Donbas. Against the background of the recent escalation of the situation, the leaders of Germany and Russia have expressed a hope, that the fighting will stop soon.
Berlin and Moscow also agreed on the need for new efforts to maintain the ceasefire. Merkel and Putin urged their foreign ministers to maintain a close relationship on this issue.