Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները չեղարկելու համար դեռ վաղ է, քանի որ Ուկրաինայի արեւելքում իրավիճակը մնում է անբավարար, իսկ մինսկյան համաձայնությունների պայմանները չեն իրականացվում։ Այս մասին Վարշավա կատարած այցի ժամանակ հայտնել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, հայտնում է DW–ն։ Լեհաստանի վարչապետ Բեատա Շիդլոն աջակցել է Բեռլինի այդ դիրքորոշումը։
Մերկելը նաեւ հայտնել է, որ Լեհաստանի ղեկավարության հետ հանդիպումից առաջ հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ ու քննարկել է հակամարտությունը Դոնբասում։ Իրավիճակի վերջին էսկալացիայի ֆոնին Գերմանիայի ու Ռուսաստանի առաջնորդները հույս են հայտնել, որ շուտով մարտերը կդադարեն։ Մերկելն այդ կապակցությամբ կոչ է արել Պուտինին ազդել անջատողականների վրա։
Բեռլինում ու Մոսկվայում նաեւ համամիտ են, որ անհրաժեշտ է նոր ջանքեր գործադրել հրադադարը պահպանելու ուղղությամբ։ Այդ պայմանավորվածությունների շրջանակում Մերկելն ու Պուտինը իրենց երկրների արտգործնախարարներին կոչ են արել սերտ կապ պահպանել։

Снимать санкции с России пока рано, так как ситуация на востоке Украины остается неудовлетворительной, а условия минских соглашений не выполняются. Об этом заявила в ходе визита в Варшаву канцлер ФРГ Ангела Меркель, передает DW. Премьер-министр Польши Беата Шидло поддержала эту позицию Берлина.
Меркель сообщила также, что перед встречей с польским руководством провела телефонные переговоры с президентом России Владимиром Путиным и обсудила конфликт в Донбассе. На фоне недавней эскалации ситуации лидеры ФРГ и РФ выразили надежду на то, что вскоре бои прекратятся. Меркель в связи с этим призвала Путина повлиять на сепаратистов.
В Берлине и Москве также сошлись во мнении, что необходимо приложить новые усилия для сохранения перемирия. В рамках этих договоренностей Меркель и Путин поручили министрам иностранных дел своих стран и внешнеполитическим советникам поддерживать тесный контакт.