Անբնական է ստեղծել միություններ, որոնք ձեւավորվում են ինչ-որ բանի դեմ, ոչ թե կողմ։ Այդպիսի համադաշնություներն ու միություններն անհեռանկարային են։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց «Նորավանք» գիտակրթական կենտրոնի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը՝ մեկնաբանելով Վրաստան-Հայաստան-Իրան համագործակցության խորացման հարցը՝ ի հակակշիռ Թուրքիա-Վրաստան-Ադրբեջան տանդեմի։
«Ես չեմ հավատում նման համադաշնությունների արդյունավետությանը։ Այդ առումով անհեռանկարային է նաեւ Թուրքիա-Վրաստան-Ադրբեջան նախագիծը։ Օրինակի համար, Վրաստանն այդ միությունն օգտագործում է ի հակակշիռ Ռուսաստանի` ցույց տալու համար, որ ինքը պատրաստ է նման քայլերի։ Սա նաեւ վկայում է, որ Արեւմուտքը կորցնում է Վրաստանի հանդեպ հետաքրքրությունը, եւ վերջինս ստիպված է դաշնակիցներ փնտրել տարածաշրջանում»,- նշեց փորձագետը։
Նշենք, որ Վրաստան-Հայաստան-Իրան համագործակցության խորացման գլխավոր գաղափարը նրանում է, որ Հայաստանը դառնա Իրանը Վրաստանի հետ կապող ցամաքային ճանապարհ։ Այս առումով Հայաստանի եւ տարածաշրջանի համար երեւան է գալիս Հյուսիս-Հարավ ավտոճանապարհի կառուցման անհրաժեշտությունը, որի շինարարությունը կսկսվի մոտ ապագայում։

It is unnatural to form alliances against rather than for something. Such ones have no prospects, Gagik Harutyunyan, Director of the Noravank research complex, told NEWS.am, commenting on the idea of developing Georgia-Armenia-Iran cooperation to counterbalance the Turkey-Georgia-Azerbaijan alliance.
“I do not believe such confederations may be efficient. The Turkey-Georgia-Azerbaijan project has no prospects either. Specifically, Georgia is using this alliance for strategic purposes to counterbalance Russia to show they are capable of such steps. This, in turn, is evidence of the West’s waning interest in Georgia, which, in turn, has to look for allies in the region,” the expert said.
The main aim of deeper Georgia-Armenia-Iran cooperation is for Armenia to become a link between Georgia and Iran. In this respect, the construction of the North-South highway to get under way soon is highlighted for Armenia. A highway to run through Armenia - from the Georgian-Armenian border to the Armenian-Iranian border – will be constructed in conformity with international standards.