Նոյեմբերի 9-ին Սիրիայում Հայաստանի դեսպան Արշակ Փոլադյանը հանդիպել է Սիրիայի մշակույթի նորանշանական նախարար դոկտոր Ռիադ Իսմաթի հետ եւ նրան փոխանցել ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի Հայաստան այցելելու հրավերը:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են մշակույթի բնագավառում հայ-սիրիական համագործակցության արդի վիճակը եւ զարգացման հեռանկարները:
Արշակ Փոլադյանն ու դոկտոր Ռիադ Իսմաթը բարձր են գնահատել ընթացիկ տարում մշակութային երկու ծանրակշիռ միջոցառումների` Դամասկոսում «Սպարտակ» բալետի բեմադրումն ու Հայաստանի մշակույթի օրերի անցկացումը Սիրիայում:
Զրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ երկու երկրների միջեւ մշակույթի բնագավառում համագործակցության Գործնական ծրագրի ժամկետի երկարաձգման անհրաժեշտությանը: ՍԱՀ նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել այցելել Երեւան եւ այցի շրջանակներում ստորագրել Գործնական ծրագիրը:
Նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Սիրիայի մշակույթի օրերն անցկացնել Հայաստանում 2011թ. մայիսին:

Armenian Ambassador to Syria Arshak Poladyan held a meeting with the newly appointed Minister of Culture Riad Ismat and conveyed to him RA Minister of Culture Hasmik Poghosyan’s invitation to visit Armenia.
The press service of the RA Ministry of Foreign Affairs informed NEWS.am that the sides discussed bilateral cultural cooperation, the present situation and development prospects.
Ambassador Poladyan and Minister Ismat made a high appraisal of the two serious events – the Spartak ballet in Damascus and Days of Armenian Culture in Syria.
The sides also pointed out the need for extending the practical cultural cooperation program. Minister Ismat expressed willingness to visit Yerevan and sign a practical program.