Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նամակ է ստացել ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի նախագահ-գործադիր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդեւից, որում հերքվել է ադրբեջանական մի շարք լրատվամիջոցների տարածած հաղորդագրությունը:
«Այդ կապակցությամբ կցանկանայի պաշտոնապես տեղեկացնել Ձեզ, որ որոշ գործակալությունների կողմից մեջբերված «Մենք քննարկում ենք օկուպացված տարածքների ազատագրման, Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի, Ղարաբաղի եւ Հայաստանի միջեւ միջանցքի ստեղծման հարցը» արտահայտությունը չի համապատասխանում իրականությանը: Օգտվելով առիթից՝ կցանկանայի եւս մեկ անգամ հավաստիացնել Ձեզ Հայաստանի ղեկավարության հետ սերտ համագործակցության իմ անկեղծ եւ կառուցողական տրամադրվածության մասին՝ ի շահ ԱՊՀ հետագա ամրապնդման»,- ասված է Ս.Լեբեդեւի նամակում:
Ավելի վաղ, ադրբեջանական Trend գործակալությունն ու այլ լրատվամիջոցներ տարածել էին, իբր ԱՊՀ գործադիր քարտուղարն ասել է. «Վերջերս Աստրախանում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները՝ ՌԴ նախագահի միջնորդությամբ պայմանավորվել են ռազմագերիների դիակների փոխանակում իրականացնել, եւ դա գործնականում դարձել է դիրքորոշումների մոտեցման առաջին քայլը: Դա փոքր քայլ է, բայց մենք ամեն ինչ անում ենք, որ դրան հետեւեն այլ քայլեր, մենք քննարկում ենք օկուպացված տարածքների ազատագրման, Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի, Ղարաբաղի եւ Հայաստանի միջեւ միջանցքի ստեղծման հարցը»:

Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian received a letter from Sergey Lebedev, Executive Secretary of the Commonwealth of Independent States (CIS), refuting reports spread by the Azerbaijani press.
“I would like to officially inform you that the following statement “We are discussing the liberation of the occupied territories, creating a corridor between Azerbaijan and Nakhichivan, Karabakh and Armenia” quoted by several news agencies is untrue. I would like to assure you of my sincere and constructive stance on close collaboration with the Armenian leadership in the interests of further strengthening of the Commonwealth of Independent States,” the letter reads.
Earlier Trend News agency and a number of other media outlets published words by CIS Executive Secretary allegedly voiced by the official in Baku. “Recently, in Astrakhan, the presidents of Armenia and Azerbaijan under the mediation of the President of the Russian Federation have agreed to exchange dead bodies of servicemen, and it almost became the first steps for rapprochement of positions. These are small steps, but at the same time, we are discussing the liberation of the occupied territories, creating a corridor between Azerbaijan and Nakhichivan, Karabakh and Armenia.”