Անհասկանալի է, թե ինչպես է հնարավոր 22 օրում գտնել ղարաբաղյան հակամարտության հիմնարար խնդիրների լուծումը կողմերի հակադիր դիրքորոշումների պայմաններում: NEWS.am-ի հետ զրույցում նշել է Եվրաինտեգրման հարցերի խորհրդարանական հանձաժողովի ղեկավար, ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Այդպիսի լավատեսության հիմքեր չեմ տեսնում, այդ թվում Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի կողմից: Եթե Ադրբեջանի նախագահը չլուծված խնդիրների եւ անհաղթահարելի արգելքների մասին հայտարարում է նույնիսկ իր երկրի խորհրդարանի ընտրության օրը եւ կրկին անցնում է միլիտարիստական հռետորության, ապա քիչ հավանական եմ համարում, որ բանակցային գործընթացում որեւէ առաջընթաց կլինի», - նշել է Զոհրաբյանը` ավելացնելով, որ անկյունաքարայինը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակն է:
NEWS.am-ը հաղորդել էր, որ ԵԱՀԿ գագաթաժողովից առաջ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել էր, թե Աստանայի գագաթաժողովը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բեկումնային պահը կարող է դառնալ:
Հիշեցնենք, որ այդպիսի հնարավորության մասին հոկտեմբերի 27-ի Աստրախանի հանդիպումից հետո խոսել էր նաեւ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը:

Given a realistic view of the present situation, it is not quite clear how the fundamental issues of the Nagorno-Karabakh conflict can be settled within 22 days, with the conflicting parties showing diametrically opposite approaches, the Head of the Commission for European Integration, RA Parliament, member of the Prosperous Armenia Party Naira Zohrabyan told NEWS.am.
“I do not see any grounds for such optimism, even on the part of Russian President Dmitry Medvedev. If the Azerbaijani President takes advantage of even the election day in his own country to speak of ‘unsettled issues and insurmountable obstacles’ and revert to militant rhetoric, I consider any progress in the negations over Nagorno-Karabakh most unlikely,” Zohrabyan said. He pointed out that Nagorno-Karabakh’s status is the cornerstone now.
NEWS.am reminds readers that Azerbaijani FM Elmar Mammadyarov stated that the OSCE Summit in Astana may prove to be a turning point in the Nagorno-Karabakh peace process.
RF President Dmitry Medvedev did not rule out this possibility at the Armenian-Azerbaijani-Russian presidential meeting in Astrakhan, Oct. 27.