Անհասկանալի է, թե ինչպես է հնարավոր 22 օրում գտնել ղարաբաղյան հակամարտության հիմնարար խնդիրների լուծումը կողմերի հակադիր դիրքորոշումների պայմաններում: NEWS.am-ի հետ զրույցում նշել է Եվրաինտեգրման հարցերի խորհրդարանական հանձաժողովի ղեկավար, ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Այդպիսի լավատեսության հիմքեր չեմ տեսնում, այդ թվում Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի կողմից: Եթե Ադրբեջանի նախագահը չլուծված խնդիրների եւ անհաղթահարելի արգելքների մասին հայտարարում է նույնիսկ իր երկրի խորհրդարանի ընտրության օրը եւ կրկին անցնում է միլիտարիստական հռետորության, ապա քիչ հավանական եմ համարում, որ բանակցային գործընթացում որեւէ առաջընթաց կլինի», - նշել է Զոհրաբյանը` ավելացնելով, որ անկյունաքարայինը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակն է:
NEWS.am-ը հաղորդել էր, որ ԵԱՀԿ գագաթաժողովից առաջ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել էր, թե Աստանայի գագաթաժողովը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բեկումնային պահը կարող է դառնալ:
Հիշեցնենք, որ այդպիսի հնարավորության մասին հոկտեմբերի 27-ի Աստրախանի հանդիպումից հետո խոսել էր նաեւ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը:

Если реально смотреть на нынешнее положение дел, то не вполне понятно, как можно за 22 дня найти решение основополагающих вопросов нагорно-карабахского конфликта при условии полностью противоположных позиций сторон. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила глава парламентской комиссии по вопросам евроинтеграции, депутат парламента Армении от партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
«Я не вижу оснований для такого оптимизма, в том числе и со стороны президента России Дмитрия Медведева. Если президент Азербайджана использует даже день выборов в парламент своей страны для того, чтобы заявить о «нерешенных вопросах и непреодолимых препятствиях» и вновь взяться за милитаристскую риторику, то мне представляется крайне маловероятным какой-либо прогресс в переговорном процессе вокруг нагорно-карабахского конфликта», - отметила Зограбян, добавив, что так как на данный момент краеугольным камнем является вопрос статуса Нагорного Карабаха.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, в преддверии саммита ОБСЕ глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил, что, по его мнению, саммит ОБСЕ в Астане может стать переломным моментом в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Напомним, что о такой возможности говорил президент РФ Дмитрий Медведев после трехсторонней встречи президентов Армении, Азербайджана и Росси в Астрахани 27 октября.