Ցանկացած քաղաքական ուժ իրավունք ունի ձգտել 50+1 եւ 99,9 տոկոս ձայների, նոյեմբերի 12-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Ռազմիկ Զոհրաբյանը՝ մեկնաբանելով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցչի հայտարարությունն այն մասին, որ կայանալիք ընտրություններին իրենք կձգտեն ստանալ ընտրողների 99,9 տոկոս ձայները։
«Աստված մի արասցե, որ ԲՀԿ-ն 99,9 տոկոս ձայներ հավաքի, դա կնշանակի, որ երկրում բռնատիրություն է, ինչպես խորհրդային ժամանակներում»,- նշեց Զոհրաբյանը՝ ավելացնելով, որ պատմական գործընթացը ցույց է տալիս՝ ով է ուժեղը եւ ով կսատանա 50+1 տոկոս ձայներ:
Զոհրաբյանը նաեւ կանխատեսեց, որ կայանալիք խորհրդարանական ընտությունների արդյունքներով նոր խորհրդարանի կազմում կլինեն ՀՀԿ-ն, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, ՀՅԴ-ն, «Ժառանգությունը» եւ Հայ ազգային կոնգրեսը։ Զոհրաբյանի կարծիքով, ՀԱԿ ներկայացուցիչները կարող են մուտք գործել Ազգային ժողով, եթե շարունակեն ժողովրդավարական կուրսը։

Любая политическая сила имеет право стремиться к показателю 50+1 и 99,9% голосов избирателей. Об этом на пресс-конференции 12 ноября заявил заместитель председателя правящей Республиканской партии Армении Размик Зограбян, комментируя заявления представителя партии «Процветающая Армения» о том, что на предстоящих выборах она постарается получить 99,9% голосов избирателей.
«Не дай Бог, чтобы партия «Процветающая Армения» получила 99,9% голосов избирателей, это будет означать, что в стране диктатура, как в советские времена», - отметил Зограбян, добавив, что исторический процесс показывает, кто сильный и кто получает 50+1 процент голосов.
По мнению Зогрябяна, если в какой-либо стране общины поддерживают какую-либо партию, то на выборах она получает большинство голосов.
Зогрябян также прогнозировал, что по итогам предстоящих парламентских выборов в состав нового парламента войдут РПА, партия «Процветающая Армения», АРФ Дашнакцутюн, «Наследие» и Армянский национальный конгресс.
Республиканская партия Армении на предстоящих выборах получит 50+1% голосов. Что касается АНК, то, по мнению Зограбяна, представители АНК смогут войти в парламент, если будут продолжать демократический курс, проводимый сегодня.