Քաղաքական ուժերը նյարդայնացած ու խուճապի մատնված պատրաստվում են համապետական ընտրություններին, քանի որ քաջ գիտեն, որ հայտնվել է մի քաղաքական ուժ՝ ի դեմս ՀԱԿ-ի, որը վայելում է ժողովրդի մեծամասնության վստահությունն ու աջակցությունը: Այս մասին նոյեմբերի 12-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը: «Դրանով է պայմանավորված նրանց ներվային վիճակը»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է իշխանական որոշ պատգամավորների այն պնդումներին, թե գալիք խորհրդարանական ընտրություններում հավակնում են ստանալ քվեների  99,9  տոկոսը, Զուրաբյանը հեգնեց. «Եթե այսպես շարունակվի, ապա իշխանությունը կարող է 99,9 տոկոսի փոխարեն ստանալ 101 տոկոս ձայն: Եթե մի ընտրատեղամասում քվեարկում է ընտրողների 120 տոկոսը, ապա ամեն ինչ էլ հնարավոր է»:
Հարցին, թե եթե չհաջողվի արտահերթ ընտրությունների անցկացումը, ՀԱԿ-ը կմասնակցի՞ հերթական ընտրություններին, Զուրաբյանը նկատեց, թե չի ուզում խոսել նման հոռետեսական սցենարի մասին:  «Մենք պայքարը չենք դադարեցնելու եւ ամեն գործիք օգտագործեու ենք երկրում դեմոկրատիա հաստատելու համար»,-նկատեց ՀԱԿ համակագողը: Նա նաեւ ընդգծեց, որ ՀԱԿ-ի թեկնածուն նախագահական ընտրություններում լինելու է Հայաստանի Հանրապետության առաջին նախագահը: «Մի բանում կարող եք վստահ լինել՝ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը մնում է ՀԱԿ-ի անվիճելի առաջնորդը եւ նախագահական ընտրություններում ՀԱԿ թեկնածուն լինելու է հենց նա»,-հայտարարեց Զուրաբյանը:

Nervous and panicky, political forces are getting ready for national elections, as they are well aware of a political force, the Armenian National Congress (ANC), enjoying popularity, Levon Zurabyan, ANC Central Office Coordinator, told journalists Nov. 12.
As regards some MPs’ claims that their parties are expecting to get 99.9% of votes in the forthcoming elections, Zurabyan said: “If it go on like this, the authorities may get even 101% of votes. If 120% of voters vote at one polling station, everything is possible.”
As to whether the ANC will take part in the elections if early elections fail, Zurabyan refused to discuss such a pessimistic scenario. “We will go on struggling and use any means of establishing democracy in the country,” he said. Armenia’s first president will be the ANC nominee. “One this is sure – Levon Ter-Petrosyan will remain indisputable ANC leader, and he will be the ANC nominee at the presidential elections,” Zurabyan.