Հայաստանի խորհրդարանը շարունակել է քննարկել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի 2009թ. գործունեության զեկույցը:
Ըստ փաստաթղթի՝ 2009թ. օմբուդսմենի գրասենյակ են դիմել մոտ 4,7 հազար մարդ: Ներկայացվել է ավելի քան 3700 դիմում: Գրասենյակի աշխատանքի շնորհիվ 378 մարդ հասել է իր իրավունքների վերականգնման: 2009թ. քաղաքացիներն ամենից շատ դժգոհել են ոստիկանությունից: Երեւանցիները դժգոհություններ են հայտնել նաեւ Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատանքից: Այդ գերատեսչություններին հաջորդում են կրթության եւ գիտության, սոցիալական ապահովության նախարարությունները եւ դատարանները:
Որպես դրական փաստ է արձանագրվել, որ աշխատանքի ընթացքում օմբուդսմենի գրասենյակը չի բախվել բարդությունների հետ պետական կառույցներում:
Ինչպես նշել է մարդու իրավունքների հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանը, օմբուդսմենը մեծ եւ լուրջ աշխատանք է տարել:
Նշենք, որ զեկույցը պետք է ներկայացվեր ոչ թե աշնանային, այլ գարնանային նստաշրջանին: Ռաֆիկ Պետրոսյանը խախտումը բացատրել է տեխնիկական պատճառներով:

According to the document, about 4,700 people appealed to Ombudsman’s office in 2009. A total of 3,700 applications were submitted. Violated rights of 378 people were restored. Armenian police provoked discontent of the majority of Armenian citizens. Yerevan citizens complained about work of the City Hall, Ministry of Education and Science, courts and Ministry of Labor and Social Affairs. However, the report said that Ombudsman’s Office did not face obstacles while getting information from state agencies.
Rafik Petrosyan, Deputy Chairman of Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, said that the Ombudsman had done hard work. The report should have been presented to the parliamentarians during spring but not autumn session, but Rafik Petrosyan explained it by technical reasons.