Կրեմլում կարծում են, որ Հյուսիսային Կորեայի դեմ սահմանված պատժամիջոցները, որոնք առնչվել են նաեւ ռուսական ընկերությունների, Վաշինգտոնի նախկին քաղաքականության շարունակությունն են: ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
«Ցավոք, դա նախկին քաղաքականության շարունակությունն է: Ափսոսանքից բացի՝ այն ոչինչ չի առաջացնում: Դա գործոն է, որը շարունակում է բացասական ազդեցություն ունենալ Մոսկվայի հետ հարաբերությունների վրա»,- ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով Հյուսիսային Կորեայի հարցով բանաձեւերն իբր խախտելու համար ռուսական ընկերությունների դեմ սահմանված պատժամիջոցների անսպասելիության մասին հարցին:
Նախօրեին ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը սահմանափակումներ է մտցրել Ռուսաստանի եւ Հյուսիսային Կորեայի քաղաքացիների նկատմամբ՝ կապված Փհենյանի միջուկային ծրագրի հետ:

В Кремле считают санкции США против КНДР, под которые так же попали компании из РФ, продолжением прежней линии Вашингтона, фактором, который продолжает оказывать негативное влияние на отношения с Москвой, заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
«Это продолжение, к сожалению, прежней линии. Кроме как сожаление это ничего не вызывает. Это является фактором, который продолжает оказывать негативное влияние на наши двусторонние отношения. Скорее, такие инерционные действия», — сказал Песков в рамках ПМЭФ-2017, отвечая на вопрос о том, было ли неожиданностью введение санкций в отношении российский компаний якобы за нарушение резолюции по КНДР.
Минфин США накануне заявил, что Вашингтон ввел санкции в отношении граждан РФ и КНДР в связи с развитием ядерной программы Пхеньяна. В частности, под санкции подпали три российские компании, включая «Независимую нефтегазовую компанию» (ННК) Эдуарда Худайнатова и ее структуру — «ННК Приморнефтепродукт».