Հուլիսի 6-ին արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբադյանն ընդունեց Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին։
Հայաստանի արտգործնախարարը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին մանրամասն ներկայացրեց հուլիսի 4-ին Արցախի եւ Ադրբեջանի միջեւ շփման գծում Բաքվի կողմից զինադադարի կոպտագույն խախտումների հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը։
Արտգործնախարարը եւս մեկ անգամ կարեւորեց Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված համաձայնությունների անվերապահ իրականացումը, որոնք ուղղված էին 2016թ. ապրիլին՝ միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումներով ու քաղաքացիական բնակչության թիրախավորմամբ ուղեկցված ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքների հաղթահարմանը եւ բանակցային գործընթացի առաջ մղման համար համապատասխան պայմանների ստեղծմանը։
Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքով՝ Բաքուն, խոչընդոտելով բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը եւ հակառակ համանախագահ երկրների եւ միջազգային հանրության հորդորների եւ կոչերի, շարունակում է խորացնել թշնամական եւ այլատյացության քարոզչությունը, միտումնավոր սադրանքներ կազմակերպել, ինչի հետեւանքով միայն անցյալ ամսվա ընթացքում Արցախի բանակի չորս զինծառայողներ զոհվեցին։
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը, խորը մտահոգություն հայտնելով իրավիճակի սրման կապակցությամբ, ընդգծեց, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորումը Եվրոպական միության սկզբունքային դիրքոշումն է, եւ ԵՄ-ն անվերապահորեն սատարում է այս նպատակով եռանագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը։ Դեսպան Զալբերը կարեւորեց Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովների պայմանավորվածությունների կատարումը։
Հերբերտ Զալբերը տեղեկացրեց, որ ավարտվում է ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում իր առաքելությունը՝ ընդգծելով, որ շարունակելու է ուշադրությամբ հետեւել Հարավային Կովկասում զարգացումներին։ Նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում դեսպան Զալբերի գործունեությունը եւ հաջողություն մաղթեց նրան իր հետագա աշխատանքում։

YEREVAN. – Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian met with the EU Special Representative for the South Caucasus and crisis in Georgia Herbert Salber on Thursday.
Nalbandian briefed the EU official on the situation in connection with the flagrant violation of the ceasefire by Baku on the contact line between the Artsakh and Azerbaijani Armed Forces on July 4.
The Armenian FM once again stressed the need to implement the agreements reached during the summits in Vienna and St. Petersburg that were aimed at creating conditions to advance the negotiation process and overcome the consequences of the situation created by gross violations of international humanitarian law as a result of Azerbaijani aggression in April 2016, the target of which was the civilian population.
According to him, while impeding the implementation of the agreements on the contrary to the calls of the OSCE Minsk Group co-chairs and the world community, Baku continues to increase the propaganda of hatred and hostility, and organize provocations, which resulted in the loss of four Karabakh servicemen last month.
The EU Special Representative expressed deep concern over the situation and stressed the principled position of the EU about exclusively peaceful settlement of the Karabakh conflict. He noted that the EU unconditionally supports the efforts of the OSCE Minsk Group co-chairs. The diplomat noted the importance of implementing the agreements reached in Vienna and St. Petersburg.
Herbert Salber said that he is completing his mission as EU Special Representative, noting that he will continue to closely monitor developments in the South Caucasus.