Հուլիսի 6-ին արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբադյանն ընդունեց Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին։
Հայաստանի արտգործնախարարը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին մանրամասն ներկայացրեց հուլիսի 4-ին Արցախի եւ Ադրբեջանի միջեւ շփման գծում Բաքվի կողմից զինադադարի կոպտագույն խախտումների հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը։
Արտգործնախարարը եւս մեկ անգամ կարեւորեց Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված համաձայնությունների անվերապահ իրականացումը, որոնք ուղղված էին 2016թ. ապրիլին՝ միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումներով ու քաղաքացիական բնակչության թիրախավորմամբ ուղեկցված ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքների հաղթահարմանը եւ բանակցային գործընթացի առաջ մղման համար համապատասխան պայմանների ստեղծմանը։
Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքով՝ Բաքուն, խոչընդոտելով բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը եւ հակառակ համանախագահ երկրների եւ միջազգային հանրության հորդորների եւ կոչերի, շարունակում է խորացնել թշնամական եւ այլատյացության քարոզչությունը, միտումնավոր սադրանքներ կազմակերպել, ինչի հետեւանքով միայն անցյալ ամսվա ընթացքում Արցախի բանակի չորս զինծառայողներ զոհվեցին։
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը, խորը մտահոգություն հայտնելով իրավիճակի սրման կապակցությամբ, ընդգծեց, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորումը Եվրոպական միության սկզբունքային դիրքոշումն է, եւ ԵՄ-ն անվերապահորեն սատարում է այս նպատակով եռանագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը։ Դեսպան Զալբերը կարեւորեց Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովների պայմանավորվածությունների կատարումը։
Հերբերտ Զալբերը տեղեկացրեց, որ ավարտվում է ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում իր առաքելությունը՝ ընդգծելով, որ շարունակելու է ուշադրությամբ հետեւել Հարավային Կովկասում զարգացումներին։ Նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում դեսպան Զալբերի գործունեությունը եւ հաջողություն մաղթեց նրան իր հետագա աշխատանքում։

Глава МИД Армении Эдвард Налбандян принял спецпредствителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Герберта Залбера. Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД Армении,  Налбандян представил подробности ситуации, сложившейся в связи с грубейшим нарушением режима прекращения огня со стороны Баку на линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана 4 июля.
Глава МИД Армении вновь подчеркнул необходимость реализации договоренностей, достигнутых в ходе саммитов в Вене и Санкт-Петербурге, которые были направлены на создание условий для продвижения переговорного процесса и  преодоления последствий ситуации, создавшейся в результате грубых нарушений международного гуманитарного права со стороны Баку и азербайджанской агрессии в апреле 2016 года, мишенью которой стало гражданское население.
По его словам, Баку, препятствуя реализации договоренностей и вопреки призывам стран-сопредседателей МГ ОБСЕ и мирового сообщества, продолжает усиливать пропаганду вражды и ненависти, организовывать провокации, в результате которых только в прошлом месяце армия Арцаха потеряла 4 военнослужащих.
Спецпредставитель ЕС, выразив глубокую обеспокоенность в связи с обострением ситуации, подчеркнул принципиальную позицию ЕС по исключительно мирному урегулированию карабахского конфликта. Он отметил, что ЕС безоговорочно поддерживает усилия сопредседателей МГ ОБСЕ. Дипломат отметил важность реализации договоренностей, достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге.
Герберт Залбер сообщил, что завершает свою миссию на посту спецпредставителя ЕС, отметив, что продолжит внимательно следить за развитиями на Южном Кавказе.