Մարդիկ իրենց շուրջն ավելի շատ են ապրանքներ տեսնում, որոնք արտադրվել են ԵՏՄ-ում: Հոկտեմբերի 25-ին այս մասին ասաց Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը՝ ելույթ ունենալով Հայաստանում ընթացող Եվրասիական Միջկառավարական խորհրդի նիստում:
Նա Հայաստանին շնորհակալություն հայտնեց միջոցառման կազմակերպման համար, իսկ բանավեճերը «արդյունավետ, տեղ-տեղ նույնիսկ հետաքրքիր» անվանեց: Նրա խոսքով՝  Միության շրջանակում ձեւավորվում է ծառայությունների, ապրանքների, կապիտալի եւ աշխատուժի ազատ տեղաշարժման տարածք: Ինտեգրացիան երկխոսություն եւ փոխզիջումներ է պահանջում, միմյանց լսելու ունակություն եւ ցանկություն:
Ընդհանուր շուկան աստիճանաբար բացահայտում է իր հնարավորությունները: 2017 թվականի I կիսամյակում Եվրասիական միության ՀՆԱ-ն աճել է 1,8 տոկոսով: Աճել է տնեսությունը եւ առանց բացառության բոլոր 5 երկրներում: Միության ներսում ապրանքաշրջանառությունը գրեթե 28 տոկոս է, իսկ երրորդ երկրների հետ առեւտուրը՝ 26 տոկոս: «Մարդիկ տեսնում են, որ արտադրանքի տեսականին համալրվում է ԵՏՄ-ում արտադրվածով: Անհրաժեշտ է առաջ ընթանալ, ինչով էլ մենք այսօր զբաղվում ենք»,- հավելեց Մեդվեդեւը:
Սրան կօգնի նաեւ Եվրասիական Մաքսային օրենսգիրքը, որն ուժի մեջ է մտնում 2018 թվականի հունվարի 1-ից: «Այս փաստաթղթում հաշվի է առնվել մի շարք այլ միավորումների, ներառյալ Եվրամիության, ինտեգրացիոն փորձը: Փաստաթղթում սպառիչ շարադրված են սահմանով ապրանքների տեղափոխման կանոնները, վերացվում են մի շարք հակասություններ»,- հավելեց ՌԴ վարչապետը:

YEREVAN. – People see more products around them that were produced in the Eurasian Economic Union (EAEU).
Russian Prime Minister Dmitry Medvedev on Wednesday said the aforementioned at the Eurasian Intergovernmental Council meeting being held in Yerevan, the capital city of Armenia.
In his words, a space of free movement of services, goods, capital, and workforce is being formed within the EAEU. As per Medvedev, integration requires discourse and compromises, and the ability and desire to listen to each other.
According to the Russian PM, the EAEU single market gradually reveals its capabilities. As case in point, the GDP of this union has grown by 1.8 percent in the first half of the current year, economy has growth in all five member countries, turnover is virtually 28 percent within the EAEU, and trade with third countries is 26 percent.
“It’s indispensable to move forward, in which we are engaged today,” he added.
Dmitry Medvedev stressed that the Eurasian Customs Code, which comes into force on January 1, 2018, also will contribute to this process.