Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր՝ դեկտեմբերի 15-ին ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ)  հայաստանյան առաքելության նորանշանակ ղեկավար Մարկ  Հորթոնին: Զրուցակիցները քննարկել են ԱՄՀ-ի եւ Հայաստանի կառավարության հետ «Երկարաձգվող ֆինանսավորման եւ Երկարաձգվող վարկավորման եռամյա ծրագիրը»։
Կառավարության մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան։
Անդրադարձ է եղել ՀՀ տնտեսության զարգացմանն ուղղված քայլերին ու տնտեսական քաղաքականության հիմնական ուղղություններին, մասնավորապես` հարկաբյուջետային քաղաքականությանը, գնաճի խնդիրներին, ինչպես նաեւ տնտեսության զարգացման  հեռանկարներին։
ԱՄՀ ներկայացուցիչները վերահաստատել են իրենց կազմակերպության պատրաստակամությունը` հնարավորինս  օժանդակել Հայաստանի  կառավարության ծրագրերի իրականացմանը։

On December 15, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan received newly appointed head of the IMF Armenian mission Mark Horton. The sides discussed Extended Financing Facility and Extended Credit Facility program.
Guillermo Tolosa, IMF Resident Representative in Armenia, was also present at the meeting, RA governmental press service informed NEWS.am.
The sides touched upon steps aimed at developing Armenia’s economy, main directions of economic policy, particularly taxation and budgetary policy, inflation problems, as well as prospects for economic development.
The IMF representatives reiterated readiness to assist the programs launched by the Armenian government.