Դեկտեմբերի 30-ին ՄԱԿ-ում ՀայաստանիՀ մշտական ներկայացուցչության կողմից ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին հասցեագրված նամակով տարածվել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից տրամադրված տեղեկատվությունը` ս.թ. նոյեմբերի 1-ից դեկտեմբերի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի կողմից հայ-ադրբեջանական շփման գծում զինադադարի խախտման դեպքերի մասին:
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նամակում մասնավորապես նշվում է, որ Ադրբեջանը շարունակաբար չարաշահում է իր ՄԱԿ-ի անդամակցության հանգամանքը` առիթ բաց չթողնելով անամոթաբար վարկաբեկել Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը:
Հակառակ Մինսկի խմբում ընթացող բանակցությունների ոգուն եւ հակառակ ՄԱԿ-ի կանոնադրության եւ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի, ադրբեջանական կառավարությունը` հանձինս նախագահի եւ նրա զանազան ներկայացուցիչների արդեն երկար ժամանակ է իրականացնում են այլատյացության լայնածավալ քարոզչական արշավ Հայաստանի եւ համայն հայության դեմ, որով ստեղծում են լուրջ սպառնալիք տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության համար:
Հայաստանը, ինչպես եւ Մինսկի խմբի համանախագահները, մտահոգություն է հայտում 2010 թվականի ընթացքում շփման գծի երկայնքով ադրբեջանական սահմանախախտումների քանակի աճի եւ հրադադարի ռեժիմի խախտումների վերաբերյալ, որոնց արդյունքում բոլոր կողմերից եղել են զոհեր: Ադրբեջանը շարունակում է մերժել Մինսկի խմբի համանախագահների եւ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի կոչերը` շփման գծից դիպուկահարների հեռացման մասին, որոնցից վերջինը հնչել է 2010 թվականի դեկտեմբերի 1-ին, Աստանայում` ԵԱՀԿ-ի գագաթաժողովի շրջանակներում:
Նամակը եւ կից նյութերը տարածվել են որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի եւ Գլխավոր Ասամբլեայի փաստաթուղթ:

In a Dec. 30 letter addressed to the UN Secretary General, permanent mission of Armenia to UN spread information about ceasefire violations by the Azerbaijani side on December 1- 30.
The letter mentions that Azerbaijan continues to misuse its membership in the UN, not missing an opportunity to shamelessly spread slander against Armenia and Nagorno-Karabakh, RA foreign office press service informed NEWS.am.
As a counter to the negotiation process within the OSCE Minsk Group, the UN Charter and the Helsinki Final Act, Azerbaijani Government on behalf of president and his numerous representatives, has been conducting a massive intolerance campaign against Armenia and all Armenians, thus posing a serious threat to regional peace and stability.
Armenia, as well as co-chairs of the Minsk Group, express concern over the increasing number of ceasefire violations by Azerbaijan on the contact line in 2010, due to which all sides incurred losses.
Azerbaijan continues denying the calls of the OSCE Minsk Group and the UN Secretary-General to remove snipers from the contact line. The last call came on Dec. 1, 2010 in Astana within the framework of the OSCE Summit.