Ապօրինի ծառահատումների դեպքերով հարուցված քրեական գործերի շրջանակում 2017թ.-ին քրեական հետապնդում է իրականացվել 23 պաշտոնատար անձի նկատմամբ: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 9-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ ներկայացնելով 2017թ.-ի ցուցանիշները:
Արթուր Դավթյանի խոսքով, ապօրինի ծառահատումներով նախորդ տարի իրականացվել է այնքան քրեական հետապնդում, որքան 2011-2016թթ.-ի ընթացքում:
«Ապօրինի ծառահատումներն առաջնահերթություն են մեզ համար: Ձեռնարկվելու են բոլոր միջոցները պետությանը պատճառված վնասը բացահայտելու ուղղությամբ»,- ասաց գլխավոր դատախազը:
Հիշեցնենք, որ դատախազության հանրային կապերի բաժինը նախօրեին հաղորդագրություն էր տարածել, որ 2017թ.-ի ամռանը հարուցված քրեական 4 գործերով 13 պաշտոնատար անձի է մեղադրանք առաջադրվել: Պարզվել է՝ պետությանը պատճառված վնասը կազմում է 1.5 մլրդ դրամի վնաս:

В рамках уголовных дел, возбужденных по случаям незаконных вырубок, в 2017 г. было осуществлено уголовное преследование в отношении 23 должностных лиц. С таким заявлением на встрече с журналистами 9 февраля выступил генпрокурор Армении Артур Давтян, представляя показатели прошлого года.
По словам Давтяна, по части незаконных вырубок в прошлом году было осуществлено столько же уголовных преследований, сколько в течение 2011-2016 гг. «Для нас вопрос незаконных вырубок является приоритетным. Будут предприняты все меры для определения ущерба, нанесенного государству», - заявил Давтян.
Напомним, что накануне пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении распространила сообщение о том, что по 4 уголовным делам, возбужденным летом 2017 года, 13 должностным лицам предъявлены обвинения. Выяснилось, что сумма ущерба, нанесенного государству, составляет 1,5 млрд. драмов.