Իրանում կախաղան են բարձրացրել եւս 7 մարդու, որոնք մեղադրվում էին թմրամիջոցների առեւտրի մեջ: Դատավճիռն ի կատար է ածվել արեւելյան Քարմանշահ նահանգի Զադեխան քաղաքի կենտրոնական բանտում:
Դատարանի տվյալներով, մահապատժի ենթարկվածները գնել էին 5 կգ հերոին, ինչպես նաեւ 100 կգ սինթետիկ կոկաին՝ իրացնելու նպատակով: Այսպիսով, նրանց վրա տարածվում է Իրանի օրենսդրության մեջ կատարված վերջին փոփոխությունը, ըստ որի 30 կգ-ից ավելի արգելված պրեպարատներ գնելու եւ վաճառելու համար մահապատիժ է նախատեսված:
Մի քանի օր առաջ Իրանի իշխանությունները մահապատժի էին դատապարտել 8 մարդու շիաների համար սուրբ համարվող Կում քաղաքում: Նրանք նույնպես դատապարտվել էին թմրամիջոցների առեւտրի համար:

В  Иране казнены через повешение семь человек, обвиняемых в торговле наркотиками. Приговор приведен в исполнение в центральной тюрьме города Захедан восточной провинции Керманшах.
По данным суда, казненные закупили 5 кг героина, а также 100 кг синтетического кокаина с целью последующего сбыта. Таким образом, действия повешенных подпадали под недавнюю поправку в иранское законодательство, согласно которой покупка и продажа более чем 30 г запрещенных препаратов карается смертной казнью, передает РБК со ссылкой на иранское информационное агентство IRNA.
Днями ранее иранские власти казнили еще 8 человек в священном шиитском городе Кум также по обвинению в торговле наркотиками.