Իրանը կշարունակի ավելացնել իր պաշտպանական ներուժը եւ որեւէ մեկի թույլտվության կարիքը չունի: Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, հաղորդում է IRNA-ն:
«Մեր ուղերձը Պարսից ծոցի երկրներին՝ Իրանը եղել եւ կլինի լավ հարեւան», - նշել է նա:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ ներկայիս վարչակազմի կողմից Իրանի միջուկային գործարքը ձախողելու փորձերը հանգեցրել են միայն Վաշինգթոնի մեկուսացմանը, քանի որ այսօր եվրոպական բոլոր երկրները Իրանի կողքին են:
Մեկնաբանելով Բրիտանիայի առաջարկած Եմենի վերաբերյալ բանաձեւը, որում Իրանին մեղադրում են Եմեն ապօրինի զենք առաքելու մեջ, Ռոհանին դա անվանել է «ամերիկյան դավադրություն»: «Եթե դուք իսկապես հոգ եք տանում Եմենի մասին, ապա դադարեցրեք Սաուդյան Արաբիային ռումբեր մատակարարել, վերացրեք երկրի շրջափակումը՝ եմենցիներին մարդասիրական օգնություն հասցնելու համար»:

Иран продолжит наращивать свой оборонный потенциал и не нуждается в разрешении от кого-либо. Об этом заявил президент Ирана Хасан Роухани, передает ИРНА.
«Наше послание странам Персидского залива – Иран был и будет хорошим соседом для вас», -отметил он.
По его словам, на попытки нынешней администрации США разорвать ядерную сделку Ирана, привели только к изоляции Вашингтоа, так как сегодня все европейские страны на стороне Ирана.
Комментируя предложенный Великобританией проект резолюции по Йемену, в котором обвинили Иран в незаконных поставках оружия в Йемен, Роухани назвал его «американским заговором». «Если вы действительно заботитесь о Йемене, то перекатите поставлять в Саудовскую Аравию бомбовые кассеты, снимите блокаду страны для доставки гуманитарной помощи йеменцам».