Այսօր` հունվարի 7-ին Մատենադարանի մերձակա հրապարակում կայացել է հանրահավաք` ի պաշտպանություն հեռարձակման իրավունքից զրկված «ԱԼՄ» հեռուստաընկերության:
Հանրահավաքին ելույթներ են ունեցել Ժողովրդական կուսակցության եւ «ԱԼՄ» հոլդինգի նախագահ Տիգրան Կարապետյանը, կուսակցության մի շարք անդամներ:
Սիրելի ալիքին պաշտպանելու նպատակով հանրահավաքին մասնակցել են անեւ Հայաստանի ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ. «ԱԼՄ»-ն միակ ալիքն էր, որտեղ ազգային փոքրամասնությունները հնարավորություն ունեին երեւալ եթերում եւ բարձրաձայնել իրենց հուզող խնդիրները:
Տիգրան Կարապետյանն իր ելույթում նշել է, թե փակելով «ԱԼՄ»-ն, իշխանությունները ցանկանում են փակել ժողովրդի ձայնը: «Ինչպես կարելի է փակել մի հեռուստաընկերություն, որը ժողովրդի, պետության համար է»,- զարմացել է Կարապետյանն ու նշել, որ իրենք պայքարում են բռնապետության դեմ: Ըստ Կարապետյանի` ինքն «ընդդիմություն է, ուստի իշխանությունները որոշել են փակել հեռուստաալիքը»:
«ԱԼՄ» հոլդինգի նախագահը նաեւ առաջարկել է ստեղծել երեւանցիների հայրենասիրական, հայրենակցական միություն: «Ապարանցիներն ունեն, բոլորն ունեն, լենինականցիներն ունեն, Երևանն էլ պիտի ունենա»,- հայտարարել է Կարապետյանը:
Ի պաշտպանություն «ԱԼՄ»-ի հաջորդ հանրահավաքը կայանալու է հունվարի 19-ին, ժամը 16-ին: Նշենք, որ Հեռուստաեստության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովը արտոնագրից զրկել է հեռուստաընկերությանը, որը հունվարի 20-իցդադարեցնելու է հեռարձակումը:

A rally in defense of the ALM TV Company has been held in Yerevan today, January 7. Late last year the TV company’s broadcasting license was revoked. Chairman of the Popular Party of Armenia (PPA) and President of the ALM Hoding Tigran Karapetyan, as well as a number of party members, spoke at the rally.
Representatives of Armenia’s national minorities took part in the rally as well. The ALM was the only Armenian TV channel that afforded national minorities the opportunity to inform the public of their problems on air.
Speaking at the rally, Tigran Karapetyan pointed out that by closing the TV company down the Armenian authorities try to “silence the voice of the people.” “How can the close down a TV channel working for the people, for the state?” Karapetyan asked. He stated they are struggling against a totalitarian state.
The next rally in support of the ALM TV channel is scheduled for January 19.
NEWS.am reminds readers that the ALM TV channel’s broadcasting license was revoked as a result of contest. The TV channel is to stop broadcasting on January 20.