Այրված «Զիմնյայա վիշնյա» առեւտրի կենտրոնում հրդեհային ազդանշանային համակարգը մարտի 19-ից գտնվել է անսարք վիճակում: Այս մասին Կեմերովոյում ՌԴ նախագահի հետ խորհրդակցության ժամանակ հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեի  նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը, փոխանցում է Life-ը:
Բաստրիկինի խոսքով՝ համակարգի նորոգման աշխատանքներով «ոչ ոք չի զբաղվել»: Բացի այդ, Քննչական կոմիտեի նախագահն պատմել է, որ առեւտրի կենտրոնի անվտանգության աշխատակիցը հրդեհի բռնկումից հետո չի միացրել ազդարարման համակարգը, որը, ի տարբերություն ազդանշանայինի, գործում էր: «Մենք չենք կարող դրան խելամիտ բացատրություն տալ, ինչ-որ չպատրաստված անձնավորություն»,- ասել է Բաստրկինը:
Հիշեցնենք, որ «Զիմնյայա վիշնյա» առեւտրի կենտրոնում հրդեհը սկսվել էր մարտի 25-ին՝ կիրակի օրը: Վերջին տվյալների համաձայն՝ հրդեհի զոհ է դարձել 64 մարդ: Պարզվել է 25 մարդու ինքնությունը: Ողբերգության կապակցությամբ մարտի 27-ին Կեմերովոյի շրջանում եռօրյա սուգ է հայտարարվել:

В сгоревшем ТЦ «Зимняя вишня» пожарная сигнализация находилась в нерабочем состоянии с 19 марта. Об этом сообщил председатель СК РФ Александр Бастрыкин в ходе совещания в городе Кемерово с президентом России Владимиром Путиным, передает Life.
По словам Бастрыкина, вопросами её починки «никто не занимался».
Также председатель Следственного комитета рассказал, что охранник торгового центра после начала пожара не включил работавшую, в отличие от сигнализации, систему оповещения.
«Мы не можем дать этому разумного объяснения, какой-то неподготовленный человек», — сказал Бастрыкин.
Напомним, пожар в торговом центре «Зимняя вишня» случился в воскресенье, 25 марта. По последним данным, жертвами стали 64 человека. Опознаны тела 25 человек. В связи с этой трагедией 27 марта в Кемеровской области объявили трёхдневный траур.