Հայաստանի արդարադատության նախարարությունն ուղեփակել է «ՎիզաՄետրիկ»-ի կողմից ՀՀ քաղաքացիների անձնական տվյալների մշակումը։
Նշենք, որ ՀՀ արդարադատության նախարարության Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունը սկսել էր ստուգման գործընթաց, պարզելու, թե որքանով է «ՎիզաՄետրիկ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության կողմից անձնական տվյալների մշակումը համապատասխանում ՀՀ օրենսդրությանը:
2018 թվականի մարտի 30-ին «ՎիզաՄետրիկ» ընկերությունը Գործակալությանը ներկայացրել է հատուկ կատեգորիայի կամ կենսաչափական անձնական տվյալներ մշակելու վերաբերյալ ծանուցում, որի ուսումնասիրության արդյունքում Գործակալությունը գրությամբ դիմել է «ՎիզաՄետրիկ» ընկերությանը:
Գրությամբ Գործակալությունը «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածով սահմանված իր լիազորության շրջանակում պահանջել է ծանուցման ուսումնասիրության արդյունքում անձնական տվյալների մշակման ստուգման համար անհրաժեշտ տեղեկություններ:
Գործակալությունը պահանջել է նաեւ ուղեփակել «ՎիզաՄետրիկ» ընկերության կողմից անձնական տվյալների մշակումը, այն է՝ կասեցնել անձնական տվյալները հավաքելու կամ ամրագրելու կամ համակարգելու կամ փոխանցելու կամ օգտագործելու իր հնարավորությունը՝ մինչեւ Գործակալության ստուգման գործողությունների ավարտը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ 2018թ. ապրիլի 3-ից Երեւանում Շենգենյան վիզայի համար ներկայացված դիմումները (Գերմանիայի, Բելգիայի, Նիդեռլանդների, Լյուքսեմբուրգի, Ավստրիայի եւ Շվեդիայի համար) կընդունվեն ոչ թե Գերմանիայի դեսպանության, այլ առանձին սպասարկող ընկերության՝ «ՎիզաՄետրիկի» կողմից, որը թուրքական կազմակերպություն է:
Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլեր նշել էր, որ «ՎիզաՄետրիկ» ընկերությունը միայն զբաղվելու է վիզաների դիմումների ընդունմամբ, իսկ դիմումների վերաբերյալ որոշումներն այսուհետ կայացվելու են այդ նպատակով Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունից Գերմանիայի դեսպանություն գործուղված աշխատակիցների կողմից։
Հայաստանում Շենգեն վիզայի դիմումները կընդունի ռուս-թուրքական ընկերությունը. Գերմանիայի դեսպան (ֆոտո)

Разработка персональных данных граждан Армении с помощью «VisaMetric» прекращена. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили30 марта в пресс-службе Министерства юстиции Республики Армения.
Следует отметить, что Агентство по защите личных данных Министерства юстиции Республики Армения начала процесс проверки, чтобы определить, в какой степени обработка персональных данных компанией «VisaMetric» соответствует законодательству Армении.
Компания «VisaMetric» 30 марта 2018 года подала Агентству уведомление о специальной категории или биометрической идентификации, после исследования которого Агентство, обратилось в компанию «VisaMetric».
В рамках своей компетенции в соответствии со статьей 20 закона «О защите персональных данных» Агентству потребовалась информация для проверки персональных данных в результате проверки уведомления.
Агентство также потребовало, чтобы была заблокирована переработка личных данных со стороны «VisasMetric», а именно приостановить возможность сбора, или закрепления, или координации, или передачи, или использования персональных данных до завершения инспекции Агентства.
Напомним, что речь идет о компании, которая должна была с 3 апреля заниматься приемом заявлений на получение Шенгенских виз (для посещения Германии, Бельгии, Нидерландов, Люксембурга, Австрии и Швеции) вместо посольства Германии. Компания является российско-турецким консорциумом. Как сообщил ранее на пресс-конференции посол Германии в Армении Маттиас Кислер, холдинг компании расположен в Турции. Компания имеет большой опыт в этой сфере, и выиграла тендер на предоставление услуг в Армении и Средней Азии. «На результаты тендера не повлиял тот факт, откуда именно эта компания. Хочу вас успокоить: защиты личных данных – высшая ценность для нас»,- заверил Маттиас Кислер. Он также добавил, что координатором офиса «ВизаМетрик» в Армении будет Лилит Геворкян, и все сотрудники также армяне.