Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կապ չի հաստատել Իսրայելի իշխանությունների հետ՝ Սիրիայում ավիաբազայի վրա հարվածի հետ կապված: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը
«Պուտինը իսրայելցի գործընկերների հետ շփումներ չի ունեցել»,- ասել է նա:
Ըստ որում՝ Պեսկովը նշել է, որ Իսրայելի եւ Ռուսաստանի իշխանությունների միջեւ սիրիական T-4 օդանավակայանին իսրայելական F-15 օդանավերով հարվածելու թեմայով շփումներն իրականացվում են համապատասխան խողովակներով:
«Անկասկած, սա մեզ համար մտահոգվելու առիթ է: Իսրայելական կողմի հետ շփումներ են կատարվում համապատասխան խողովակներով»,- ասել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք երկրի ղեկավարը ծրագրել է կապ հաստատել Իսրայելի ղեկավարության հետ՝ հաշվի առնելով, որ որոշ տեղեկություններով՝ նշված բազայում են եղել ռուսաստանյան խորհրդականներ եւ կարող էին տուժել:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 9-ին տեղական ժամանակով 3:25-ից 3:53 ժամանակահատվածում Իսրայելի ՌՕՈՒ երկու F-15 օդանավ, Սիրիայի օդային տարածք չմտնելով, Լիբանանի տարածքից 8 հրթիռներով հարված է հասցրել Т-4 օդանավակայանին: Սիրիայի ԶՈՒ ՀՕՊ ստորաբաժանումները հակաօդային մարտի ժամանակ ոչնչացրել են 5 կառավարվող հրթիռ:
Հետագայում իրազեկված աղբյուրը «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է, որ միջադեպի հետեւանքով ոչ ոք չի տուժել: ՍԱՆԱ գործակալությունն, իր հերթին, հայտնել է հարձակման հետեւանքով զոհերի եւ տուժածների մասին:

Президент России Владимир Путин не связывался с властями Израиля в связи с авиаударом по военной базе в Сирии. Об этом заявил журналистам пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, передает ТАСС.
«Контактов у Путина с израильскими коллегами не было», - сказал он.
При этом Песков отметил, что общение между властями России и Израиля по теме нанесения израильскими самолетами F-15 ударов по сирийскому аэродрому T-4 ведется по соответствующим каналам.
«Безусловно, это является поводом для нашей обеспокоенности. По соответствующим каналам общение с израильской стороной ведется», - сказал он, отвечая на вопрос, запланировано ли у главы государства общение с руководством Израиля, учитывая, что по некоторой информации на указанной базе находились российские советники и могли пострадать.
Напомним, что 9 апреля в период с 3:25 по 3:53 два самолета F-15 ВВС Израиля, не заходя в воздушное пространство Сирии, с территории Ливана нанесли удар восемью управляемыми ракетами по аэродрому Т-4. Подразделениями ПВО ВС САР в ходе противовоздушного боя уничтожены пять управляемых ракет.
В последующем осведомленный источник рассказал РИА Новости, что в результате инцидента никто не пострадал. Агентство САНА, в свою очередь, сообщило о погибших и пострадавших в результате атаки.