Թունիսում տեղի ունեցող հեղափոխական իրադարձությունները չեն կաշկանդում հայաստանյան տուրիստական գործակալություններին տուրեր կազմակերպել դեպի այդ երկիր։ Թեեւ չարտերային թռիչք դեպի այդ երկիր իրականացվում է միայն ամռան ամիսներին, սակայն թեկուզ առաջիկա չորեքշաբթի օրը բոլոր արկածախնդիրները կարող են հայտնվել հեղափոխական տարերքի մեջ գտնվող այդ երկրում։ Բնականաբար,  տուրիստական եւ ոչ մի գործակալութուն չի երաշխավորի ձեր անվտանգությունը, առավելագույնը բժշկական ապահովագրում իրականացնի։
NEWS.am-ը դիմեց մի քանի տուրիստական գործակալությունների («Իմեգա տուր», «Արարատ տուր», «Արմանե», «Արգոտուր»), որոնք, լսելով Թունիս մեկնելու մեր ցանկության մասին, առանց հապաղելու ու շատ բարեհամբույր տոնով հայտարարեցին, թե կարող են կազմակերպել շրջագայություն դեպի կուրորտային այդ երկիր,  առանց թեթեւ իսկ ակնարկի, որ այդ երկրում լարված իրավիճակ է, կան բազմաթիվ զոհեր եւ արտակագ դրություն է հայտարարվել։ Հարցին, թե կարող են երաշխավորել մեր անվտանգությունը, տուրիստական գործակալություններից մեկի օպերատորը ազդարարեց. «Նման երաշխիք ձեզ ոչ մի կազմակերպություն չի կարող տալ։ Մենք հոգում ենք միայն այդ երկիր հասցնելու եւ հյուրանոցում տեղավորելու խնդիրները։ Մնացածը հոգալու եք դուք»: Պարզեցինք, որ Հայաստանից նախորդ 10 օրերի ընթացքում  Թունիս՝ շրջագայության մեկնել ցանկացողներ չեն եղել։ Թե ինչն է պատճառը, պարզել չհաջողվեց։  Գործակալություներում որպես պատճառ նշեցին տուրիստական պասիվ սեզոնն ու կոնկրետ Թունիսում առկա եղանակային պայմանները։ (Թունիսում +13-15 աստիճան է, եւ այդ երկիրը տարվա այս եղանակին հրապուրիչ չէ տուրիստների համար):
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ հունվարի 14-ի վաղ առավոտյան Թունիսի կառավարությունը ցրվել է: Թունիսի նախագահ Զին ալ-Աբիդին բեն Ալին հունվարի 14-ին փախել էր երկրից: Թունիսում ռազմական հեղաշրջում է տեղի ունեցել, բանակը իշխանությունն իր ձեռքն է վերցրել:
Թունիսի ողջ տարածքում արտակարգ դրություն է մտցվել, տեղեկություններ են ստացվում, որ պարետային ժամ է հայտարարվել:
Երկրում զանգվածային անկարգությունները սկսվել էին 2010 թվականի դեկտեմբերի 17-ին.
Տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների հետեւանքով կան մեկ տասնյակից ավելի մարդկային զոհեր եւ մի քանի տասնյակ վիրավորներ։

The recent military coup in Tunisia does not hinder Armenian travel agencies to organize tours to the country. Though the Armenia-Tunisia charter flight is carried out only in summer, every Wednesday all adventurers can arrive in this country.  Certainly, no tour operator will guarantee a tourist’s security in Tunisia or provide medical insurance.
NEWS.am contacted several Armenian travel agencies (“Imega tour”, “Ararat tour,” “Armane”, “Argotour”). When the NEWS.am correspondent informed the tour operators of his intention to leave for Tunisia, all the agencies said they are ready to organize tours to this country, without even hinting the situation is tensed in the country, moreover, a military coup erupted and a state of emergency and a nighttime curfew has been imposed in Tunisia.
Commenting whether the travel agencies can guarantee a traveler’s security, the operator said: “No travel agency can protected anyone. We only arrange travel and accommodation.”
It became clear no Armenian tourist left for Tunisia during the recent 10 days.  The tour operators explained it by a low season for tourism and weather conditions in the country. (The temperature in Tunisia is +13-15C and the country is not attractive for tourists during this season).
As NEWS.am reported previously, a military coup against the Ben Ali regime and President Zine el Abidine Ben Ali has erupted in Tunisia. According to the latest information, the authorities lost control in the capital and other cities.  Although the President Zine al-Abidine Ben Ali imposed a state of emergency in the country and a nighttime curfew, thousands of protestors go on taking the streets. Riots in the country have begun since December 17. Dozens of people were killed and wounded in protests.