Թունիսում տեղի ունեցող հեղափոխական իրադարձությունները չեն կաշկանդում հայաստանյան տուրիստական գործակալություններին տուրեր կազմակերպել դեպի այդ երկիր։ Թեեւ չարտերային թռիչք դեպի այդ երկիր իրականացվում է միայն ամռան ամիսներին, սակայն թեկուզ առաջիկա չորեքշաբթի օրը բոլոր արկածախնդիրները կարող են հայտնվել հեղափոխական տարերքի մեջ գտնվող այդ երկրում։ Բնականաբար,  տուրիստական եւ ոչ մի գործակալութուն չի երաշխավորի ձեր անվտանգությունը, առավելագույնը բժշկական ապահովագրում իրականացնի։
NEWS.am-ը դիմեց մի քանի տուրիստական գործակալությունների («Իմեգա տուր», «Արարատ տուր», «Արմանե», «Արգոտուր»), որոնք, լսելով Թունիս մեկնելու մեր ցանկության մասին, առանց հապաղելու ու շատ բարեհամբույր տոնով հայտարարեցին, թե կարող են կազմակերպել շրջագայություն դեպի կուրորտային այդ երկիր,  առանց թեթեւ իսկ ակնարկի, որ այդ երկրում լարված իրավիճակ է, կան բազմաթիվ զոհեր եւ արտակագ դրություն է հայտարարվել։ Հարցին, թե կարող են երաշխավորել մեր անվտանգությունը, տուրիստական գործակալություններից մեկի օպերատորը ազդարարեց. «Նման երաշխիք ձեզ ոչ մի կազմակերպություն չի կարող տալ։ Մենք հոգում ենք միայն այդ երկիր հասցնելու եւ հյուրանոցում տեղավորելու խնդիրները։ Մնացածը հոգալու եք դուք»: Պարզեցինք, որ Հայաստանից նախորդ 10 օրերի ընթացքում  Թունիս՝ շրջագայության մեկնել ցանկացողներ չեն եղել։ Թե ինչն է պատճառը, պարզել չհաջողվեց։  Գործակալություներում որպես պատճառ նշեցին տուրիստական պասիվ սեզոնն ու կոնկրետ Թունիսում առկա եղանակային պայմանները։ (Թունիսում +13-15 աստիճան է, եւ այդ երկիրը տարվա այս եղանակին հրապուրիչ չէ տուրիստների համար):
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ հունվարի 14-ի վաղ առավոտյան Թունիսի կառավարությունը ցրվել է: Թունիսի նախագահ Զին ալ-Աբիդին բեն Ալին հունվարի 14-ին փախել էր երկրից: Թունիսում ռազմական հեղաշրջում է տեղի ունեցել, բանակը իշխանությունն իր ձեռքն է վերցրել:
Թունիսի ողջ տարածքում արտակարգ դրություն է մտցվել, տեղեկություններ են ստացվում, որ պարետային ժամ է հայտարարվել:
Երկրում զանգվածային անկարգությունները սկսվել էին 2010 թվականի դեկտեմբերի 17-ին.
Տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների հետեւանքով կան մեկ տասնյակից ավելի մարդկային զոհեր եւ մի քանի տասնյակ վիրավորներ։

Государственный переворот и непрекращающиеся беспорядки в Тунисе не мешают армянским туристическим агентства организовывать туры в эту страну. Несмотря на то, что чартерные рейсы в из Армении в Тунис совершаются лишь летом, уже на следующей неделе любой любитель приключений из Армении может оказаться в гуще революционных событий. Естественно, ни одно туристическое агентство в таких условиях не возьмется гарантировать безопасность, тем более не будет браться за обеспечение медицинской страховки.
Новости Армении – NEWS.am обратилось в несколько туристических агентств («Арарат тур», «Имега тур», «Армане», «Арготур»), которые, услышав о нашем желании посетить Тунис, немедля и очень милым тоном заявили, что могут организовать путешествие в эту курортную страну, ни словом ни обмолвившись о том, что вчера там произошел государственный переворот, объявлено чрезвычайно положение, введен комендантский час, есть десятки жертв и так далее.
На вопрос о том, может ли агентство обеспечить нашу безопасность на территории Туниса, оператор одного из агентств ответил: «Такие гарантия вам не предоставит ни одна организация. Мы заботимся лишь о том, чтобы вы оказались в этой стране и были размещены в гостинице. Все остальное на вас».
Выяснилось, что за последнюю декаду желающих побывать в Тунисе не было. В чем причин - выяснить не удалось. В агентствах это приписали плохим погодным условиям в Тунисе (сейчас там +13-15) и пассивным сезоном для туризма.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, 14 января в Тунисе произошел военный переворот, армия взяла власть в свои руки.
По последней информации, власти не контролируют ситуацию ни в столице, ни в других городах. Несмотря на объявленное чрезвычайное положение и комендантский час, толпы молодых людей ходят по улицам и крушат все на своем пути. Горят здания банков, некоторые правительственные учреждения.
Массовые беспорядки в стране начались 17 декабря 2010г.: продавец зелени застрелился после того, как ему запретили торговать на улице без лицензии. За этим суицидом последовали еще несколько самоубийств (26-летний уличный торговец Мохаммед Буазизи сжег себя в знак протеста) - и на улицы вышли тысячи человек, возмущенные произволом власти. Покинувший Тунис президент правит с середины 1990-х годов. Местное население обвиняет его в экономических проблемах и установлении диктаторского режима.