Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընն այցելել է Փհենյանում Չինաստանի դեսպանատուն՝ կիրակի օրը տեղի ունեցած ավտովթարի հետեւանքով չին զբոսաշրջիկների մահվան կապակցությամբ իր խորին ցավակցությունները հայտնելու համար, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով «Ռենհապ» գործակալությունը:
Ավելի վաղ Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Լու Կանը հաստատել էր, որ հյուսիսկորեական Հվենհե-Փուկտո նահանգում ավտոբուսի մասնակցությամբ պատահարի հետեւանքով 32 չին զբոսաշրջիկ եւ Հյուսիսային Կորեայի չորս բնակիչ էր զոհվել:
«Նա հայտարարել է, որ խորը դառնությամբ է տեղեկացել այս անսպասելի միջադեպի մասին եւ որ անսահմանորեն ցավ է ապրում իրենց հարազատներին կորցրած ընտանիքների մասին մտքից»,- նշել է Կիմ Չեն Ընը:
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորը նաեւ շեշտել է, որ իր երկիրը կձեռնարկի բոլոր միջոցները՝ կորուստ ունեցած ընտանիքների ցավը մեղմելու համար:

Северокорейский лидер Ким Чен Ын посетил посольство КНР в Пхеньяне, чтобы выразить глубокие соболезнования в связи с гибелью китайских туристов в результате ДТП, которое произошло в воскресенье в КНДР, сообщает РИА Новости со ссылкой на  агентство Ренхап .
Ранее официальный представитель МИД Китая Лу Кан подтвердил, что в результате ДТП с туристическим автобусом в северокорейской в провинции Хвэнхэ-Пукто погибли 32 гражданина Китая и четыре жителя Северной Кореи.
Представитель МИД Китая Лу Кан подтвердил, что в результате ДТП с туристическим автобусом в северокорейской в провинции Хвэнхэ-Пукто погибли 32 гражданина Китая и четыре жителя Северной Кореи.
«Он заявил, что этот неожиданный инцидент он воспринял с глубокой горечью и что он безгранично скорбит при мысли о семьях, которые потеряли своих близких», — цитирует ЦТАК северокорейского лидера.
Ким Чен Ын также подчеркнул, что его страна предпримет все меры для того, чтобы облегчить боль семей, понесших утрату.