Եվրասիական տնտեսական միության եւ Իրանի միջեւ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման ժամանակավոր համաձայնագիրը նախատեսվում է ստորագրել մայիսի 17–ին Աստանայի տնտեսական ֆորումին։ Այս մասին հայտնել է Ղազախստանի ազգային տնտեսության նախարար Տիմուր Սուլեյմանովը՝ հանդես գալով կառավարության նիստում, փոխանցում է ՏԱՍՍ–ը։
«Պետք է նշել, որ Ղազախստանի արտահանման հետաքրքրություն ներկայացնող ապրանքների քանակով Իրանի շուկան ծավալով ավելի քան 8 մլրդ է կազմում։ Այսպիսով, ստանալով արտոնյալ պայմաններ, ղազախական արտադրողները հնարավորություն ունեն ավելացնել արտահանումը ավելի քան 30 անգամ»,–պատմել է նա։
Նրա խոսքով՝ ներկայումս ազատ առեւտրի համաձայնագրի շուրջ բանակցություններ են անցկացվում Հնդկաստանի, Եգիպտոսի, Իսրայելի, Սինգապուրի հետ: «Բացի այդ, 2018թ. մայիսի 17–ին Աստանայի տնտեսական ֆորումի շրջանակներում նախատեսված է եւս մեկ փաստաթղթի ստորագրում՝ առեւտրատնտեսական համաձայնագիր ԵՏՄ–ի ու Չինաստանի միջեւ»,–պարզաբանել է Սուլեյմանովը։

Временное соглашение о создании зоны свободной торговли (ЗСТ) между Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) и Ираном планируется подписать 17 мая в Астане на площадке Астанинского экономического форума. Об этом сообщил министр национальной экономики Казахстана Тимур Сулейменов, выступая в среду на заседании правительства,передает ТАСС.
«17 мая в Астане на площадке ежегодного Астанинского экономического форума планируется подписание временного соглашения, ведущего к образованию зоны свободной торговли с Ираном. Следует отметить, что в целом по товарам, представляющим экспортный интерес для Казахстана, емкость рынка Ирана составляет более $8 млрд. Таким образом, получая более льготные условия, казахстанские производители имеют возможность нарастить экспорт более чем в 30 раз», - рассказал Сулейменов.
По его словам, в настоящее время проводятся переговоры по заключению соглашений о свободной торговле с Индией, Египтом, Израилем, Сингапуром. « Кроме того, 17 мая 2018 года на площадке Астанинского экономического форума запланировано подписание еще одного документа - соглашения о торгово-экономическом сотрудничестве между ЕАЭС и Китаем», - уточнил Сулейменов.