Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն ու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը G7 գագաթաժողովի շրջանակում քննարկել են Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացմանն ուղղված դիվանագիտական ջանքերը։ Այս մասին ասվում է Կանադայի կառավարության ղեկավարի մամուլի ծառայության հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Առաջնորդները քննարկել են դիվանագիտական ջանքերը այն սպառնալիքի վերացման համար, որը բխում է Հյուսիսային Կորեայից»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Շաբաթ Թրամփը Յոթյակի երկրների մյուս առաջնորդներից ավելի շուտ կլքի կանադական Լա Մալբայում անցկացվող գագաթաժողովը ու կուղեւորվի Սինգապուր, որտեղ հունիսի 12-ին պետք է կայանա նրա հանդիպումը Կիմ Չեն Ընի հետ։
Թրամփն ու Թրյուդոն քննարկել են ԱՄՆ-ի ու Կանադայի գործընկերությունը անվտանգության ու տնտեսության բնագավառում։ Մասնավորապես նրանք համաձայնել են, որ կարեւոր է, որպեսզի Հյուսիսամերիկյան ազատ աեւտրի գոտու մասին համաձայնագիրը հասցվի հաջող ու արագ ավարտի։
ԱՄՆ նախագահը հունիսի 1-ին հայտնել էր, որ Վաշինգթոնը չի բացառում այդ համաձայնագրից հրաժարվելն ու անցնելը նույն բովանդակության երկկողմանի համաձայնագրերի կնքմանը Կանադայի ու Մեքսիկայի հետ։

Премьер-министр Канады Джастин Трюдо и президент США Дональд Трамп на полях саммита G7 обсудили дипломатические усилия по денуклеаризации Корейского полуострова. Об этом говорится в заявлении пресс-службы главы правительства Канады, передает ТАСС.
«Лидеры обсудили дипломатические усилия для устранения угрозы, которую представляет Северная Корея, - отмечается в коммюнике.
В субботу Трамп раньше других лидеров Группы семи покинет саммит в канадском Ла Мальбе (провинция Квебек) и направится в Сингапур, где 12 июня должна состояться его встреча с Ким Чем Ыном.
Трамп и Трюдо обсудили партнерство США и Канады в сфере безопасности и экономики. В частности, они согласились с важностью того, чтобы Соглашение о североамериканской зоне свободной торговли (NAFTA) было доведено до успешного и своевременного завершения.
Президент США сообщил 1 июня, что Вашингтон не исключает свертывания NAFTA и перехода на двусторонние договоренности аналогичного содержания с Канадой и Мексикой.