Փորձում են ափալ-թափալ «Երեւան» հիմնադրամը փակել։ Այդ մասին այսօր՝ հունիսի 11-ին կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում ասել է կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
Ավելի վաղ նախարարը նշել էր, թե հիմնադրամում, որի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը Տարոն Մարգարյանն է, իրենց կարող էին լինել կոռուպցիոն սխեմաներ:
«Երբ մարդիկ սեփականաշնորհում են ինչ-որ մի տարածք, իրենց ասում են՝ ինչ-որ մի գումար փոխանցեք «Երեւան» հիմնադրամին։ Ես ունեմ երկու տարվա սեփականաշնորհված ավտոտնակների ցուցակ, մենք դիմեցինք «Երեւան» հիմնադրամին, խնդրեցի, որ 100 հազար դրամ եւ ավելի վճարածների ցուցակ տրամադրվի։ Որ համադրեմ, ստուգեմ։ Ես այդ ցուցակը չստացա, չստացավ նաեւ պատգամավոր Լենա Նազարյանը։ Երեկ պարզ դարձավ որ փորձում են ափալ-թափալ հիմնադրամը փակել»,- ասել է նախարարը եւ հավելել. «Պետք է այնպես անենք, որ դատարանը միջնորդի՝ կամ լուծարման գործընթացը դադարեցվի, կամ փաստաթղթերը մեզ տրամադրվի»։
Նախարարը նաեւ անդրադարձել է  կենսաթոշակային կուտակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչը ուժի մեջ թողնելու որոշմանը, նշել, որ կառավարությունն ընդունել է ամենաօպտիմալ տարբերակը։
Հիմնադրամը փակելով հետքերը դժվար է մաքրել. Արայիկ Հարությունյանը՝ «Երեւան» հիմնադրամի լուծարելու մասին

Фонд «Ереван» пытаются в спешке закрыть. Об этом 11 июня в беседе с журналистами после внеочередного заседания правительства заявил министр образования и науки Араик Арутюнян.
Ранее министр заявил, что в фонде, председатель совета попечителей которого является мэр Еревана Тарон Маргарян, могут применяться коррупционные схемы.
«Когда люди приватизируют какую-либо территорию, им предлагают перевести сумму в фонд «Ереван». У меня есть список приватизированных гаражей за два года. Мы обратились к фонду «Ереван» с просьбой предоставить список выплат, превалирующих за 100 тыс. драмов. Я не получил этот список, чтобы сравнить и проверить. Такой список также не получала депутат Лена Назарян. Вчера выяснилось, что фонд «Ереван» пытаются в спешке закрыть»,- отметил миникстр, добавив, что необходимо сделать так, чтобы суд принял ходатайство по прекращению процесса банкротства либо предоставления документов.
Министр также коснулся решения оставить в силе обязательного компонента накопительной пенсионной системы, отметив, что правительство выбрало наиболее оптимальный вариант.