Ադրբեջանը Ռուսաստանից ռազմատեխնիկական նշանակության ավելի քան 5 մլրդ դոլարի արտադրանք է գնել: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցություններից հետո, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք քննարկել ենք ռազմատեխնիկական ոլորտում հետագա համագործակցությունը: Այն արդեն մեծ ավանդույթներ ունի: Ռուսաստանում Ադրբեջանի կողմից ձեռք բերված ռազմատեխնիկական արտադրանքը գերազանցում է 5 միլիարդ դոլարը եւ սա աճման միտում ունի», - ասել է Ալիեւը:
Նա պարզաբանել է, որ «Ադրբեջանը շարունակում է արդիականացնել իր Զինված ուժերը, իսկ Ռուսաստանը միջազգային շուկաներում ռազմական արտադրանքի մատակարար եւ կարեւորագույն համաշխարհային արտադրող է»:
Ռուսաստանը առաջատար դիրք է զբաղեցնում այն երկրների շրջանում, որոնցից Ադրբեջանը ռազմական տեխնիկա է գնում: Ադրբեջանը զենք եւ ռազմական տեխնիկա է գնում նաեւ Բելառուսից, Իսրայելից, Պակիստանից, Թուրքիայից, Չեխիայից:

Азербайджан закупил в России продукцию военно-технического назначения на более чем $5 млрд. Об этом заявил президент республики Ильхам Алиев по итогам переговоров с российским коллегой Владимиром Путиным, пишет ТАСС.
«Мы обсуждали дальнейшее сотрудничество в военно-технической сфере. Оно имеет уже большие традиции. Продукция военно-технического назначения, закупленная Азербайджаном в России, превышает $5 млрд, и это имеет тенденцию росту», - сказал Алиев.
Он пояснил, что «Азербайджан продолжает модернизацию своих Вооруженных сил, а Россия является важнейшим мировым производителем и поставщиком военной продукции на международные рынки».
Россия занимает одно из ведущих мест среди стран, у которых Азербайджан закупает военно-техническую продукцию. Азербайджан также приобретает оружие и военную технику у Белоруссии, Израиля, Пакистана, Турции, Чехии.