Ադրբեջանը Ռուսաստանից ռազմատեխնիկական նշանակության ավելի քան 5 մլրդ դոլարի արտադրանք է գնել: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցություններից հետո, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք քննարկել ենք ռազմատեխնիկական ոլորտում հետագա համագործակցությունը: Այն արդեն մեծ ավանդույթներ ունի: Ռուսաստանում Ադրբեջանի կողմից ձեռք բերված ռազմատեխնիկական արտադրանքը գերազանցում է 5 միլիարդ դոլարը եւ սա աճման միտում ունի», - ասել է Ալիեւը:
Նա պարզաբանել է, որ «Ադրբեջանը շարունակում է արդիականացնել իր Զինված ուժերը, իսկ Ռուսաստանը միջազգային շուկաներում ռազմական արտադրանքի մատակարար եւ կարեւորագույն համաշխարհային արտադրող է»:
Ռուսաստանը առաջատար դիրք է զբաղեցնում այն երկրների շրջանում, որոնցից Ադրբեջանը ռազմական տեխնիկա է գնում: Ադրբեջանը զենք եւ ռազմական տեխնիկա է գնում նաեւ Բելառուսից, Իսրայելից, Պակիստանից, Թուրքիայից, Չեխիայից:

“We have discussed further cooperation in the technico-military domain; it already has great traditions,” Aliyev said. “The technico-military products which Azerbaijan has acquired from Russia exceeds $5 billion, and this trend is on the rise.”
“Azerbaijan continues to modernize its armed forces,” he added. “And Russia is a supplier and key global manufacturer of military products in international markets.”
Russia is the leader among the countries from which Azerbaijan buys military equipment. Azerbaijan purchases weapons and military equipment also from Belarus, Israel, Pakistan, Turkey, and the Czech Republic.