Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ պայմանավորվել է հանդիպման մասին, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»՝ վկայակոչելով Haaretz-ին:
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն կիրակի հայտարարել է, որ նա եւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պայմանավորվել են  առաջին անգամ հանդիպել Սիրիայի երկնքում ռուսական ինքնաթիռի գնդակոծվելուց հետո, հաղորդում է թերթը:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 17-ի երեկոյան Միջերկրական ծովի երկնքում Սիրիայի C-200 հակաօդային պաշտպանական համակարգի կողմից  ոչնչացվել էր ռուսական Իլ-20 հետախուզական ինքնաթիռը, որում 15 զինծառայող կար: Նրանք բոլորը մահացել են:
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը ինքնաթիռի կործանման համար  մեղադրել է Իսրայելի ռազմական օդուժին: Իսրայելական օդաչուների գործողությունները, որոնք ռուսական զինվորականների կարծիքով, Իլ-20-ը սիրիական հակաօդային պաշտպանական համակարգի հարվածի տակ են դրել, Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունում հանցավոր անփութություն են անվանել:
Իսրայելում հերքում են իրենց ՌՕՈՒ-ի մեղավորությունը եւ մեղադրում են Դամասկոսին: Իսրայելի Պաշտպանության բանակում նշել են, որ սիրիական հակաօդային պաշտպանության համակարգերը անկանոն կրակ էին արձակում այդ տարածքում, երբ իսրայելական օդանավերըը արդեն հեռացել էին այդ գոտուց:

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что договорился о встрече с президентом России Владимиром Путиным, сообщает Интерфакс со ссылкой на в Haaretz.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил в воскресенье, что он и российский президент Владимир Путин договорились встретиться в первый раз после того, как российский самолет был сбит над Сирией сирийскими силами, пишет газета.
Напомним, что вечером 17 сентября над Средиземным морем системой ПВО Сирии С-200 был сбит российский самолет-разведчик Ил-20, на борту которого находились 15 военнослужащих. Они погибли.
Минобороны РФ возложило вину за крушение российского самолета на ВВС Израиля. Действия израильских летчиков, которые, по мнению российских военных, "подставили" Ил-20 под ударсирийских ПВО Ил-20, в Минобороны РФ назвали преступной халатностью.
В Израиле отрицают вину своих ВВС и полностью возлагают ответственность за инцидент на Дамаск. В Армии обороны Израиля отмечают, что сирийские системы ПВО вели неточный огонь в этом районе, когда израильские самолеты уже покинули зону поражения.