Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը ԵՏՄ գործընկերներին առաջարկել է կազմակերպության հաջորդ գագաթնաժողովն անցկացնել 2019 թվականի մայիսին Աստանայում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ցանկանում եմ հիշեցնել, որ 1994 թվականին Մոսկվայում ՄՊՀ-ում ես առաջին անգամ հանդես եկա հենց այս ինտեգրացիոն նախագծի ստեղծման գաղափարով: Այդ ժամանակ ես պատկերացնում էի հզոր տնտեսական միություն, որը ժամանակի ընթացքում կվերափոխվի միջազգային ասպարեզում մեծ խաղացողի եւ իր գործողություններով ուրիշներին կձգի, որոնք կցանկանան մեզ հետ աշխատել»,- ասել է Նազարբաեւը Սանկտ Պետերբուրգում ընթացող ԵՏՄ գագաթնաժողովում:
«Հաջորդ տարի լրանում է պայմանագրի ստորագրման 5-ամյակը եւ գաղափարի 25-ամյակը, որի մասին քիչ առաջ ասում էի: Այս պատճառով, եթե դուք ընդունեք, ես առաջարկում եմ հերթական նիստն անցկացնել Աստանայում, որտեղ ստորագրել ենք ԵՏՄ-ի մասին համաձայնագիրը, հաջորդ տարվա մայիսին՝ նվիրելով այս գաղափարի 25-ամյակին»,- հավելել է նա:

Kazakh President Nursultan Nazarbayev suggested that the partners in the Eurasian Economic Union hold the next organization summit in Astana in May 2019, RIA Novosti reported.
“I want to remind you that in 1994 I first came up with the idea of creating this particular integration project in Moscow at Moscow State University as I imagined a powerful economic union that eventually becomes a big player in the international arena and will attract others who want to work with us through their actions,” the President said.
“Next year, we will mark five years since the signing of contract and 25 years of the idea I have just told about. Thus I propose to hold a regular meeting in Astana, where we signed an agreement on the Eurasian Economic Union,” Nazarbayev added.