Դաշնակցությունը չի շտապում հայտարարություն անել Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման վերաբերյալ: Այս մասին դեկտեմբերի 9-ին քվեարկությունից հետո ասաց Արմեն Ռուստամյանը, որը գլխավորում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող ՀՅԴ նախընտարական ցուցակը:
Նրա խոսքով՝ այս պահին քաղաքական հայտարարությամբ հանդես գալը ճիշտ չի լինի: «Ես չեմ ուզում գնահատականներ տալ՝ հարցը թողնելով իրավապահներին եւ դատարանին: Ամեն դեպքում մենք կհետեւենք գործընթացին»,- պարզաբանեց Ռուստամյանը:
Նա նշեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատաքննությունը շատ կարեւոր է, եւ ամեն ինչ պետք է արվի բծախնդրորեն՝ հարգելով օրենքի տառը: Արմեն Ռուստամյանն ընդգծեց, որ այս գործը լինելու է դատական համակարգի յուրատեսակ քննությունը:
«Ռոբերտ Քոչարյանին պաշտպանելու հարց չէ, մենք շարժվում ենք նույն տրամաբանությամբ՝ անկախ քաղաքացների դիրքորոշումից: Եթե նա մեղավոր է, ուրեմն պետք է պատասխան տա: Պարզապես մենք ցանկացել ենք ընտրությունների ընթացքում քաղաքական հայտարարություններ չլինեն: Վստահ եմ՝ ժամանակին հայտարարություն անելու հնարավորություն կունենանք»,- ասաց նա:

АРФ Дашнакцутюн не торопится с заявлением по поводу ареста второго президента Армении Роберта Кочаряна. Об этом в беседе с журналистами заявил 9 декабря Армен Рустамян, который возглавляет предвыборный список партии АРФ Дашнакцутюн, участвующей в досрочных парламентских выборах.
По его словам, на данный момент было бы не правильно выступать с каким-либо политическим заявлением. «Я не хочу давать каких-либо оценок, оставив вопрос правоохранителям и суду. В любом случае мы будем следить за процессом», - пояснил Рустамян.
Он отметил, что процесс по делу Роберта Кочаряна очень важен, и все должно делаться крайне тщательно, с соблюдением буквы закона. При этом, Рустамян подчеркнул, что это дело станет своего рода экзаменом для судебной системы.
«Дело не в защите Роберта Кочаряна, мы движемся по той же логике, независимо от позиции граждан. Если он виновен, то должен ответить за это. Мы просто хотели, чтобы не было политических заявлений в ходе выборов. Я уверен, что со временем нам  представится возможность выступить с заявлением», - заключил политик.