ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը, այսպես թե այնպես, 2020 թվականին ռոտացիոն կարգով փոխանցվելու է հաջորդին. մենք հետագա 9-10 տարիների գլխավոր քարտուղարության, ՀԱՊԿ-ի էության մասին ենք քննարկումներ ունենում: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 19-ին, Դիլիջանում, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Դա է ամենակարեւորը: Թույլ տվեք ասել, որ մենք մեր խնդիրն արդեն իսկ լուծել ենք, որովհետեւ ՀԱՊԿ-ի ներսում տեղի է ունենում եւ տեղի է ունեցել շատ լուրջ խոսակցություն, որը ստեղծման առաջին օրից ոչ մի անգամ այդպիսի լուրջ խոսակցություն տեղի չի ունեցել»,-ասաց նա:
Փաշինյանը նկատեց, որ այսօր շատ քննարկվում է ՄԱԿ-ում Ղրիմի հարցով Հայաստանի քվեարկության հարցը. «Բայց սա ՀԱՊԿ-ի հետ շատ ուղիղ կապված խնդիր է: Սա կապված է այն կոնտեքստի հետ, որ մենք առաջադրում ենք: Հիմա մենք մեր դաշնակցային պարտավորություններին հավատարիմ ենք մնում բոլոր ատյաններում, իսկ ՀԱՊԿ մյուս երկրները ոնց են քվեարկում այս պայմաններում: Սա գլոբալ հարց է: Մենք այս հարցը մտադիր ենք բարձրացնել եւ բարձրացնում ենք»:
Դիտարկմանը, որ նախորդ իշխանությունները նշում են, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի կորուստը իշխանության ձախողումն է լինելու, Փաշինյանն արձագանքեց. «Իսկ երբ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը Յուրի Խաչատուրովն էր, եւ Բելառուսը «Պոլոնեզի» պայմանագիր ստորագրեց ու մատակարարեց Ադրբեջանին: Այսինքն մեզ համար կարեւորը ո՞րն է»:

The post of CSTO Secretary General will anyway pass to the next member of the Organization in 2020, Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said this during a conversation with journalists in Dilijan on December 19.
According to him, discussions are now being held on the procedure for electing the CSTO Secretary General for the next 9-10 years.
Issue on the appointment of CSTO secretary general is not the most important one, acting Prime Minister Nikol Pashinyan noted.
“I have told it several times. I will ask you to pay attention to the content of my response – the post of the CSTO secretary general is not the most important issue, as it is just a temporary post,” Pashinyan said.
He said the most important thing is the content of the future works in the organization.
“Let me say that we have already solved the issue as a very serious conversation has taken place in the CSTO which did not take place even since the day of its foundation,” he said.