«Ազգային օրակարգ» կուսակցության ներկայացուցիչները, որի ստեղծման մասին այօսր էր հայտարարվել, Արցախի հարցի լուծումը այն Հայաստանին միացնելու մեջ են տեսնում:
Արա Հակոբյանը նշեց, որ հարկավոր է արձանագրել, որ իրավիճակն իսկապես փոխվել է բոլոր իմաստներով, այդ թվում նաեւ արտաքին գործընկերների հետ հարցում: Որպես հետեւանք՝ նոր հնարավորություններ են հայտնվել: «Պետք է միավորման նպատակ դնել: Բանակցությունների նոր օրակարգ սկսել եւ աշխարհը կճանաչի նման հնարավորությունը», - ասաց Հակոբյանը: Նրա խոսքով, հարկավոր է հրաժարվել Մադրիդյան սկզբունքներից, սակայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում բանակցությունները նոր մոտեցումներով շարունակել:
«Երբ խոսում ենք փոխզիջումենրի մասին, պետք է հստակ հասկանալ, թե ինչ է նշանակում փոխզիջումներ եւ զիջումներ: Մադրիդյան սկզբունքներում նշված է, որ զիջում ենք, բայց անհասկանալի է, թե ինչ կստանանք փոխարենը», - ասաց Հակոբյանը:
Ավետիք Չալաբյանի կարծիքով, Մադրիդյան սկզբունքները փակուղի են, դրանք արդյունքի չեն հանգեցնի:  Ավելի վաղ վարչապետ Նիյոլ Փաշինյանը հայտարարել էր բանակցություններին Արցախի մասնակցության անհրաժեշտության մասին, հարկավոր է արմատական փփոփոխությունների հասնել, հակառակ դեպքում՝ ոչինչ չի փոխվի, հավելեց նա:

YEREVAN. – Representatives of the National Agenda Party—of Armenia, whose establishment was announced Monday, believe that the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict can be resolved solely if Artsakh were to be joined to Armenia.
Party member Ara Hakobyan said the situation has changed in all respects, including with Armenia’s foreign partners; and as a result, new opportunities have emerged.
“An objective of unification [between Armenia and Artsakh] should be laid down,” Hakobyan said. “A new agenda for [Karabakh peace] talks [should be] started, and the world will recognize such an opportunity.”
In his words, even though the Madrid Principles—to resolve the Karabakh conflict—should be abandoned, the OSCE Minsk Group-mediated negotiations need to continue—but with new approaches.
“There is a need to clearly grasp what mutual concessions and concessions mean,” Ara Hakobyan added. “It’s noted in the Madrid Principles that we [the Armenian party to the conflict] are conceding. But it’s unclear what we will get in exchange.”