Կիբեր անվտանգության ոլորտի մասնագետնրը հայտարարել են Djvu շորթիչ վիրուսի միջոցով հաքերային հարձակումների տարածման մասին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Bleeping Computer պորտալը նշում է, որ վնասակար ծրագրային ապահովումը թափանցում է համակարգիչ, երբ օգտատերը բեռնում է այսպօես կոչված crack-երը՝ լիցենզիոն սոֆտը կամ խաղերը կոտրելու ծրագրերը եւ բրաուզերում գովազդային վահանակները արգելափակող հավելվածները:
Փորձագետները հաստատել են, որ վիրուսը 4 ֆայլ է բեռնում համակարգիչ, որոնք կաթվածահար են անում օպերացիոն համակարգի աշխատանքը: Ընդ որում էկրանին Windows-ի թարմացման մասին կեղծ հաղորդագրություն է հայտնվում:
Ծրագիրը կաթվածահար է անում համակարգի աշխատանքը եւ ունակ է նոր ֆայլերը կոդավորել: Վարակվելուց հետո շորթիչների կոնտակտներով փաստաթուղթ կարելի է գտնել:
Ապակոդավորման գինը չի նշվում: Վերլուծաբանները նշում են, որ առանց հաքերների օգնության դեռ անհնար է տվյալները վերադարձնել:

Исследователи в области кибербезопасности сообщили о распространении хакерских атак с помощью вируса-вымогателя Djvu, передает РИА Новости
Как отмечает портал Bleeping Computer, вредоносное ПО попадает в компьютер, когда пользователь качает так называемые «кряки» (программы для взлома лицензионного софта и игр) и приложения для блокировки рекламных баннеров в браузере.
Эксперты установили, что вирус загружает на компьютер четыре файла, которые парализуют работу операционной системы. При этом на экране появляется поддельное сообщение об обновлении Windows.
Программа парализует работу системы и способна шифровать новые файлы. После заражения можно найти документ с контактами вымогателей.
Цена расшифровки не указывается. Вернуть данные без помощи хакеров пока невозможно, подчеркивают аналитики.