Մարտի մեկի գործը խեղաթյուրվում է եւ ամենասարսափելին այն է, որ խաբում են զոհերի հարազատերին։ Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 6–ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ Արամ Հարությունյանը:
Անդրադառնալով «Մարտի 1»-ի գործով մեղադրյալ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, նա նշեց. «Չի կարելի էդպիսի ստոր ձեւով վարվել հարազատների հետ, չի կարելի նշանակել մեղադրյալ եւ ասել՝ ինքն ա։ Ինչի՞ չեն գնում Շերիֆի հետեւից, ներքին զորքերի հրաամատարն էր, կարծես թե ոստիկանությունը թիթեռ է նկարել պատին»:
Արամ Հարությունյանն ասաց, որ իր կարծիքով՝ «Մարտի 1»-ը չպետք է դառնա իշխանությունը պահելու կամ տալու միջոց. «Մարտի մեկը մեր բոլորի ցավն է՝ բացառությամբ Լեւոն Տեր–Պետրոսյանի, որովհետեւ ինքն էդ գիշեր ամենահանգիստն է եղել եւ վերջապես ստացավ էն, ինչ ուզում էր»,– ասաց նա։

Дело 1 марта искажается, и самое страшное, что обманывают родственников жертв. Об этом на встрече с журналистами 6 февраля заявил председатель партии «Национальное согласие» Арам Арутюнян. Коснувшись обвиняемого по делу 1 марта второго президента Роберта Кочаряна, Арам Арутюнян заявил: «Нельзя вести себя неприлично по отношению к родственникам. Недопустимо назначать обвиняемого и говорить, что виноват он. Почему не пришли за Шерифом, он ведь  был командир внутренних войск,. Такое ощущение, что полиция нарисовала бабочку на стене».
Председатель партии подчеркнул, что дело 1 марта не должно стать средством удержания или передачи власти. «1 марта - наша общая боль, за исключением (первого президента) Левона Тер-Петросяна, так как он был самым спокойным в тот день, и, наконец, получил то, чего хотел»,- заключил Арам Арутюнян.