Մարտի մեկի իրադարձությունները ցավ են բոլորիս համար։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 1–ին, Մյասնիկյանի արձանի մոտ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը։
«Ցավ է բոլորիս համար, որ ժողովրդի հեղափոխության, դժգոհության համար այսպիսի դժբախտություն կատարվեց, դա ցավ է ամբողջ հայ ժողովրդի համար, այսօր բոլորը հիշատակում են այդ օրը, գալիս են ցավակցում, որ նման բաներ երբեք ու երբեք չլինեն»,–ասաց նա։
Հարցին, արդյոք իրեն բավարարու՞մ են Մարտի մեկի բացահայտման ուղղությամբ տարվող իրավական գործընթացները, Ծառուկյանն ասաց.
«Դուք գիտեք, որ ամեն ինչ կատարվում է, բոլորը քննվում է, շուտով կբացահայտվի և իրավապահ մարմինները լիարժեք կներկայացնեն հանրության համար իրական եղելությունը։ Մինչ այդ որևէ մեկը կարծիք կազմելու, միտք ասելու իրավունք չունի, քանի որ միայն իրավապահ մարմինները կարող են լիարժեք դա ասել, գործը կներկայացնեն հանրությանը և բոլորի համար պարզ կլինի»։
ԲՀԿ ղեկավարը, սակայն, վրդովվեց Մարտի մեկի գործով, որպես վկա հարցաքննվելու վերաբերյալ լրագրողի հարցից։
«Ի՞նչ վկա, դու անհարմար չե՞ս զգում, ինչքա՞ն կարելի ա ձեզ բացատրել՝ ասել, որ Ծառուկյանը կապ չի ունեցել և չի կարա ունենա կամ դուք դնում եք ձեզ չհասկացողի տեղ... Հարյուր անգամ բացատրում՝ ասում են, դուք ֆռում՝ նորից հարց եք տալիս, ես ձեր փոխարեն ամաչում եմ, ինչի՞ համար ինձ հարցաքննեն, ուրեմն սաղ բանակը, НВД–ն էնտեղ կանգնած, դնեն՝ Ծառուկյանին հարցաքննե՞ն։ Մարդ մի քիչ պետք է ուղեղ ունենա, որ իմանա ինչ հարց տա, 100 անգամ հարցը տալիս եք, ուզում ես ցույց տաս, որ այդ հարցը Ծառուկյանին տվե՞լ ես, քո ուզածը ո՞րն ա աղջիկ ջան, պատրաստված, գրած եկել ես։ Ծառուկյանը մաքուր ա, բյուրեղ ա, բայց էս շանտաժները չի կարա Ծառուկյանի վրա ազդի, որովհետև դուք պատրաստված եկել եք, ուզում եք մի հատ ստորակետ գտնեք»,–ասաց նա։
Լրագրողները Ծառուկյանին հիշեցրեցին, որ 2008–ին «ԲՀԿ»–ն կոալիցիայի մեջ է եղել իշխանության հետ։
Հարցին՝ արդյոք կուսակցությունը պատասխանատվություն զգու՞մ է այդ օրվա համար, Ծառուկյանը պատասխանեց։
«Մեր ձեռքը ի՞նչ կար, որ մենք պատասխանատվություն զգանք»։
Այնուհետև Ծառուկյանը լրագրողներին մեղադրեց անտեղյակության մեջ՝ չցանկանալով պատասխանել մյուս հարցերին։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Մարտի 1-ի իրադարձությունների 11-րդ տարին կնշանավորվի քաղաքացիական հզոր երթով՝ Ազատության հրապարակից մինչև Մյասնիկյանի հուշարձան՝ բոլորին մարտի 1-ին՝ ժամը 18:30-ին հրավիրելով Ազատության հրապարակ:

The events that took place on 1 March 2008 are a pain for all of us. This is what leader of Prosperous Armenia Party (PAP) Gagik Tsarukyan told journalists near the statue of Myasnikyan on 1 March.
“We are all sorry that the people’s revolution and their dissent led to such a misery. Today everyone commemorates and comes to express condolences so that nothing like this ever happens again,” he said.
When asked if he was content with the legal procedures for revelation of the events of 1 March, Tsarukyan said that the case would be revealed soon and that only law-enforcement authorities can present the case and make it clear to the public.
The political party leader expressed indignation when a journalist asked him about being interrogated as a witness. Tsarukyan said he had explained several times that he had nothing to do with the events that took place on 1 March and that nobody can find anything on him.
Journalists reminded Tsarukyan that the PAP was part of the governmental coalition in 2008 and asked if the political party felt responsible for the events that took place on that day, to which Tsarukyan replied that the political party hadn’t done anything that would make it feel responsible.
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan had announced that the 11th year following the events of 1 March would be marked with a powerful civil march from Freedom Square to the statue of Myasnikyan and invited everyone to Freedom Square at 18:30.