Հայաստանի նոր վարչապետի օրոք հանդիպումներ են տեղի ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդների միջեւ, ինչպես նաեւ՝ արտգործնախարարների միջեւ, եւ դա ինչ-որ տեղ առաջընթաց է։ Այս մասին ՀՀ վարչապետի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության եւ բանակցությունների ընդլայնման հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհաննես Հանը։
«Ինչ վերաբերում է մեր աջակցությանը, ես կարրծում եմ, որ մենք պետք է դա թողնենք այն ձեւաչափով, որի շրջանակներում քննարկվում է գործընթացը, որպեսզի չստեղծենք ինչ-որ նոր բան։ Սակայն, ընդհանուր առմամբ, խոսքը ավելի շուտ վստահության ամրապնդման միջոցառումների մասին է»,- ասել է Հանը։
Նա ենթադրում է, որ ԵՄ-ն կարող է ողջ տարածաշրջանի աջակցության իր ներդրումը դրսից ունենալ, որպեսզի ապահովի շատ ոլորտներում երկրների միջեւ համագործակցությունը։
«Որոշ բաներ ժամանակ են պահանջում, սակայն, մյուս կողմից, տարածաշրջանում պայմանները լիովին նպաստում են ապագայում իրավիճակի բարելավման աշխատանքին։ Մենք պետք է օգնենք, միայն թե ներգրավված կողմերի խնդրանքով, քանի որ նրանք գիտեն ինչպես գլուխ հանել սրանից։ Սակայն, մենք պետք է կանգնենք ձեր կողքին եւ օգնենք, երբ դա օգտակար կլինի ձեր տեսակետից»,- հավելել է նա։

Under the new Armenian Prime Minister it was possible that there have been meetings between the leaders of Armenia and Azerbaijan as well as between foreign ministers, and this is a kind of progress, EU Commissioner Johannes Hahn said.
“As to our support, I think we should leave it to the current format where the process is discussed not to create something new. But in general it is more about the confidence building measures,” Hahn said during a joint press point with Armenian PM Nikol Pashinyan.
Hahn believes what the EU we can contribute from outside is to support the whole region to enable cooperation among countries in many areas.
“Certain things take time but on the other hand the conditions in the region are quite conducive to work on future improvement of regional situation. We should assist but only under the request of the involved ones, because they know how to handle this. But we should stand by and help when it is useful from your perspective,” he added.