Ամերիկյան սենատորները ներկայացրել են երկկուսակցական օրենսդրական նախագիծ, որն արգելում է F-35 կործանիչների փոխանցումը Թուրքիային այնքան ժամանակ, քանի դեռ ԱՄՆ-ը չի համոզվել, որ Անկարան հրաժարվել է ռուսական ՀՕՊ Ս-400 համակարգերից՝ հայտնում է Reuters-ը։
«Ռուսաստանի կողմից ԱՄՆ ինքնաթիռների եւ տեխնոլոգիաների հասանելիությունը Թուրքիայում ստանալու հեռանկարը լուրջ սպառնալիք է ազգային եւ գլոբալ անվտանգության համար»,- ասել է դեմոկրատ սենատոր Ժաննա Շահինը՝ նախագծի չորս համահեղինակներից մեկը։
Թուրքիան ԱՄՆ-ի եւ եւս յոթ երկրների հետ մասնակցում է F-35-երի ստեղծման նախագծին՝ արտադրելով կործանիչի տարբեր պահեստամասեր։ Ընդ որում, Անկարան արդեն ԱՄՆ-ից 30 այդպիսի մեքենա է պատվիրել։ Սակայն Վաշինգտոնը Թուրքիային նախազգուշացրել է, որ ինքը կարող է մերժել F-35 կործանիչների վաճառքը, եթե Անկարան Ս-400-ներ ձեռք բերի։

The US senators submitted a bipartisan bill banning the transfer of F-35 fighter jets to Turkey until the US government confirms that Ankara will not buy the Russian S-400 air defense system, Reuters reported.
“The prospect of Russia having access to U.S. aircraft and technology in a NATO country, Turkey, is a serious national and global security risk,” Democrat Jeanne Shaheen noted.
Turkey, along with the United States and seven other countries, participates in the F-35 project, producing various parts for this fighter jets. At the same time, Ankara has already ordered 30 such machines from Washington. The United States, however, warned Turkey that they will refuse to sell the F-35 if Ankara buys the S-400.