ԱՄՆ-ը պատրաստել է Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցներ Սկրիպալների գործի առնչությամբ, հաղորդում է Բլումբերգ գործակալությունը՝ հղում կատարելով իր երկու իրազեկ աղբյուրներին:
Ըստ պարբերականի տվյալների՝ Պետդեպարտամենտն ու ֆինանսների նախարարությունը ակնկալում են սահմանափակումների նոր փաթեթի հաստատումը Սպիտակ տան կողմից, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
2018 թվականի սկզբում Պետդեպը տեղեկացրել էր ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին, որ Ռուսաստանը չի կատարել «Քիմիական եւ կենսաբանական զենքի վերահսկողության մասին» օրենքի պահանջները, որը կյանքի էր կոչվել Սոլսբերիում տեղի ունեցած միջադեպի հեեւանքով:
Այդ առնչությամբ ԱՄՆ-ը մտադիր է գործարկել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների երկրորդ փաթեթը: Այդ օրենքի շրջանակներում առաջին փաթեթն ուժի մեջ էր մտել օգոստոսի 27-ին:
Օրենքը նախատեսում է երկրորդ փաթեթի շրջանակներում պատժամիջոցների վեց տարբերակ՝ նախագահին առաջարկելով կիրառել դրանցից առնվազն երեքը:
Այդ թվում՝ դիվանագիտական հարաբերությունների մակարդակի անկում, վարկեր տրամադրելու հարցում ԱՄՆ-ի բանկերի համար արգելք, միջազգային փոխառությունների համար խոչընդոտների ստեղծում, այլ ապրանքների եւ տեխնոլոգիաների արտահանման արգելք՝ բացառությամբ պարենային եւ գյուղատնտեսական ապրանքների, ցանկացած ներմուծման արգելք, ինչպես նաեւ պետական ավիաընկերությունների համար դեպի ԱՄՆ թռիչքների արգելք:
2018 թվականի մարտին Սոլսբերիում թունավորվել էին Գլխավոր հետախուզական վարչության նախկին սպա Սերգեյ Սկրիպալին եւ նրա դուստր Յուլյային: Դեպքը հրահրել էր խոշոր միջազգային սկանդալ:
Լոնդոնում հայտարարել էին, որ տեղի ունեցածի հարցում Ռուսաստանն անմասն չէ, իսկ Մոսկվան կտրականապես հերքել էր դա:
Ռուսական կողմը բազմիցս առաջարկել էր անցկացնել դեպքի շուրջ համատեղ հետաքննություն, սակայն Բրիտանիան արհամարհել էր այդ առաջարկն ու մերժել առնչությունը Սկրիպալների հետ:
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ը բացահայտել էր Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի սուտը: Նա պնդում էր, որ թույնը պատրաստվել էր Ռուսաստանում: Սակայն Պորթոն-Դաուն լաբորատորիայում դա հերքել էին:
Սեպտեմբերին Լոնդոնը հրապարակել էր Սոլսբերիում թունավորման մեջ «կասկածվողների» լուսանկարները: Ըստ բրիտանական կողմի՝ Գլխավոր հետախուզական վարչության երկու սպաներ Ալեքսանդր Պետրովն էր եւ Ռուսլան Բոշիրովը:
Սակայն նրանք պատմել են Sputnik եւ RT-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանին, որ այցելել են Բրիտանիա զբոսաշրջության նպատակով, որեւէ կապ չունեն ռուսական հատուկ ծառայությունների եւ Սկրիպալների գործի հետ:

The United States prepared new sanctions against Russia because of the Scripal case, Bloomberg reported quoting two informed sources.
As it was noted, the State and Treasury departments are awaiting the approval of a new package of restrictive measures from the White House, RIA Novosti reported.
In early November 2018, the State Department informed that Russia has not fulfilled the conditions stipulated by the Law on the control of chemical and biological weapons, which was applied in connection with the incident in Salisbury. In this regard, the United States intends to impose the second package of sanctions against Russia. The first package came into force on August 27.
The law provides six options for sanctions for the second package, ordering the president to use at least three of them.
The sanctions would include “banking sanctions, prohibition on procurement of defense articles, aid money -- it’s a laundry list of items that will penalize the Russian government.”
On 4 March 2018, Sergei Skripal, a former Russian military officer and his daughter Yulia Skripal were poisoned in Salisbury.   The incident provoked a major international scandal.
London stated that Russia was involved in the incident, Moscow categorically denied this.
The Russian side repeatedly proposed to conduct a joint investigation of the incident, but Britain ignored it.
The Russian Foreign Ministry caught the British Prime Minister Teresa May in a lie. She claimed that the poison was made in Russia. However, UK’s defence research laboratory announced on Tuesday that they had not established that the nerve agent used to poison Sergei and Yulia Skripal had been made in Russia.
In September, the Metropolitan police issued photos of the novichok poisoning suspects Ruslan Boshirov and Alexander.
However, they told the chief editor of Sputnik and RT, Margarita Simonyan, that they visited Britain for tourist purposes, nothing that they have nothing to do with the Russian special services and Scripal case.