Ռուս սահմանապահները ոստիկանության աշխատակիցների հետ միասին «Ագարակ» անցակետում կասեցրել են թմրանյութերի մաքսանենգության փորձն Իրանից Հայաստան։
Ինչպես NEWS.am-ին տեղեկացրել են ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ վարչության մամուլի ծառայությունում, մարտի 30-ին Իրանից մեր երկրի տարածք մտնող Հայաստանի քաղաքացու անձնական ստուգման ժամանակ հայտնաբերվել է 19 փաթեթ դեղորայք, որոնք պարունակում են ուժեղ ազդեցության թմրանյութեր։ Նշված անձը եւ հայտնաբերված նյութերը սահմանված կարգով հանձնվել են Հայաստանի իրավասու մարմիններին՝ փորձաքննության եւ բոլոր հանգամանքները պարզելու համար։ 2019 թվականի առաջին եռամսյակում հայ-իրանական պետական սահմանի այս անցակետում կասեցվել է թմրանյութերի եւ հոգեմետ միջոցների մաքսանենգության ավելի քան 10 դեպք, որոնց մեծամասնությունը կատարվել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիների կողմից։ 2019 թվականին, բացի բուսական ծագման թմրանյութերի ապօրինի ներկրման փորձերից, հաճախակի են դարձել նաեւ սինթետիկ թմրանյութերի, ինչպես նաեւ Հայաստան ներկրելու համար արգելված նյութեր պարունակող դեղերի մաքսանենգության դեպքերը։

Russian border guards and Armenian police officers jointly suspended an attempt to smuggle narcotics from Iran to Armenia at the Agarak border checkpoint.
As reported the press service of the Border Guard Service of the Federal Security Service of the Russian Federation to Armenian News-NEWS.am, on 30 March, 19 packages of drugs containing strongly influential narcotics were detected during a personal search of a citizen of Armenia entering the territory of Armenia from Iran. The specified person and the detected substances were, as prescribed, delivered to the competent authorities of Armenia for expert examination and to clarify all the circumstances. In the first quarter of 2019, more than 10 attempts to smuggle narcotics and psychotropic drugs were suspended at this border checkpoint on the Armenian-Iranian state border, and the majority of the attempts were made by citizens of the Islamic Republic of Iran. In 2019, besides attempts of illegal import of narcotics of herbal origin, there have also been frequent cases of smuggling of synthetic narcotics, as well as drugs containing substances, the import of which is banned in Armenia.